☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Dinden çıkmak ne demektir? İnsan ne zaman dinden çık­mış olur?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Dinden çıkmak ne demektir? İnsan ne zaman dinden çık­mış olur?







Cevap: Allah Teâlâ Bakara sûresinde şöyle buyuruyor:

Güçleri yeterse, dininizden döndürünceye kadar sizinle savaşa de­vam ederler. İçinizden dininden dönüp kâfir olarak ölen olursa bunların işleri dünya ve âhirette boşa gitmiş olur. İşte cehennem­likler onlardır. Onlar orada temelli kalacaklardır. (Bakara/217)

Ridde İslâm'dan çıkmak, yani müslüman olduktan sonra geri dön­mek demektir. Yukarıdaki âyet-i kerimede, dinden çıkan kimsenin amel­lerinin dünya ve âhirette kendisine fayda vermeyeceği ifade edilmekte­dir. Menar Tefsiri'nde de belirtildiği gibi dinden bu tür bir geriye dönüş, onun temel esaslarından geriye dönüştür. Bu temel esaslar ise şunlardır:

Birincisi: Eşsiz bir nizam ve mükemmel bir yaratılışa sahip bu muazzam kainatı hiçbir yardımcı ve vasıta olmaksızın kendi gücü ve hikmetiyle yoktan var eden ve sağlamca yapan bir Allah'ın varlığına inanmak.

İkincisi: Gayba ve âhiret âlemine inanmak.

Üçüncüsü: Sahibine ve insanlara yararı dokunacak salih ameller işlemek.

Bütün peygamberlerin Allah katından getirdiği bu üç esası tanı­yıp kabul ettikten sonra bu hakikatleri terkeden kişi geriye dön­müş/dinden çıkmış olur ve artık onun dünya ve âhirette sevaptan hiç­bir nasibi olmaz, aksine âhirette rezil ve rüsvaylık yurdundan başka hiçbir yurdu olmayan karanlık ve kötü ruhlu kişilerden olur. Bunun içindir ki Allah Teâlâ; "İşte cehennemlikler onlardır, orada temelli ka­lacaklardır" demiştir.

Bir insan İslâm'dan çıktığını, ondan uzak olduğunu açıkça ilan et­tiği veya ona saldırdığı veya onun farz ve hükümlerinden inanılması zaruri olan şeyleri inkar ettiği, ya da Allah ve Hz. Peygamber'e (s.a) sövmek gibi İslâm'dan çıktığına açıkça delalet eden bir söz söylediği zaman mürted olur/dinden çıkar. 




Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Dinden çıkmak ne demektir? İnsan ne zaman dinden çık­mış olur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.