☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Sorularla islam-19->Sorularla islam-19->Soru: Müslümanın müziğe karşı tutumu nasıl olmalıdır?







Cevap: Allah Hz. Ömer'den bin defa razı olsun. Hz. Peygamber (s.a) onun hakkında şöyle buyurmuştur:

Ömer ilham alan, doğruyu söyleyen ve doğruya ileten bir insan­dır. Şeytan onu görünce köşe bucak kaçar. Kahramanlıkta kimse onunla yanşamaz.

Allah'ın iyi kulları dünyadan el-etek çekip bir köşeye çekilmezler, onlar hayatla içli dışlıdırlar. İslâm insanları lüzumsuz mükellefiyet al­tına sokmaz. Bilakis o dünya ve ahiret saadetini kucaklar ve tekeffül eder.

Allah'ın boyasıyla boyandık. Allah'tan daha güzel boyası olan kim var? (Bakara/138)

Müzik konusunda fakihler çok şeyler söylemişlerdir. Ona şiddet­le karşı çıkıp haram olduğunu söyleyenlerin yanısıra, mekruh ve mu­bah görenler de vardır. Fakihlerin bu konudaki hükmü, genel mahiyet­tedir. Ancak basiretli bir insan onun kötüsüyle, iyisi arasını ayırabilir.

Seleften kimisi, günaha sevketmemesi şartıyla müziğin insanı ra­hatlatabileceğim ifade etmiştir.

İmam Şatibi el-İ'tisam isimli kitabının birinci cildinde şöyle ri­vayet ediyor: Bir grup müslüman Hz. Ömer'e gelerek, "Ya emir'el-mü'minin! Bizim imamımız namazı bitirdikten sonra şarkı söylü­yor" diye şikayette bulundular. Bunun üzerine, Hz. Ömer, ashaptan bir grupla imamın yanına gider, onu mescidde bulurlar. Hz. Ömer: "Sana yazıklar olsun! Senden bize ulaşan haber doğru mudur?" diye sorar.

Bunun üzerine adam, "Ya emir'el-mü'minin nedir o kötü haber?" dedi? Hz. Ömer durumu anlatınca, adam "Ben bu şekilde nefsime na­sihat ediyorum" dedi. Hz. Ömer nasıl! dediğinde, adam "Söyledikle­rim şundan ibarettir" diyerek şunları söyledi:

Ayrılık hakkında ne zaman kalbimi kmasam o beni yakıyor,

Zaman hep beni oyaladı, paraladı.

Ey kötü arkadaş! Bu tutkunluk nedir?

Ömür hep oyunla geçti. Gençlik benden ayrıldı ve gitti.

Ben ondan murat almadım, ondan sonra artık ben fani olmayı bek­liyorum.

İhtiyarlık omuzuma bindi.

Nefsime yazıklar olsun onu hiç bir zaman güzel ve edepli gör­medim.

Ey nefsim! Sen ve arzuların hiç bir zaman Allah'a rakip olamazsı­nız, kork ve titre.

Hz. Ömer bu sözlerden müteessir oldu ve onun son beytini tekrar­ladı: "Ey nefsim! Sen ve arzuların hiç bir zaman Allah'a rakip olamaz­sınız kork ve titre."

Sonra Hz. Ömer "Kim dilerse böyle şarkı söylesin!" dedi.

Müslümanın müziği işte böyle olur. Allah bin defa Hz. Ömer'den razı olsun ve yine Allah kendi dinini bilen mü'minlerden ve rablerini düşünenlerden de razı olsun. Amin.





Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.