☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: "Radıyallahu anh" tabirini sahabilerin dışında diğer bütün müslüman ölmüşlere de kullanmak caiz midir? Zira bazı insanlar bu ta­birin sahabeden başkaları için kullanılmasının haram olduğuna dair fetva veriyorlar.

Sorularla islamiyet-19->Cevap: "Allah ondan razı olsun" anlamına gelen "Radıyallahu anh" ibaresi bir dua cümlesidir. Kendisinden söz edilen kişiyi razı ol­duğu kimseler zümresine dahil etmesi için Allah'a dua etmek maksa­dıyla söylenir. Eskiden beri bu dua cümlesinin Hz. Peygamber'in asha­bı için kullanılması bir gelenek haline gelmiştir. Çünkü Hz. Peygam­ber (s.a) onlar hakkında şöyle buyurmuştur:


Sakın, sakın ashabımın aleyhinde bulunmayınız. Onları her kim severse bana muhabbetinden dolayı sever. Her kim buğzederse bana buğzu dolayısıyla eder. Her kim onlara eza ederse bana eza etmiş olur, her kim de bana ezâ ederse Allah'a ezâ etmiş olur. Her kim de Allah'a eza ederse, çok sürmez Allah onun belasını verir.


Bir başka hadis-i şerifte de şöyle buyrulur:


Ashabıma sövmeyiniz, ashabıma sövmeyiniz. Canım kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki herhangi biriniz Uhud dağı kadar al­tın infak etse ashabımdan birinin bir avuç, hatta yarım avuç sada­kasına yetişemez.


Bir başka hadiste şöyle buyrulur:


Ashabım yıldızlar gibidir, hangisinin peşinden giderseniz hidaye­ti bulursunuz.


Diğer bir hadis-i şerifte ise şöyle buyrulur:


Ben ashabımın güvencesiyim. Ashabım da ümmetimin güvencisidir.


Bazı âlimler "radıyallahu anh" tabirini tabiiler ve tebe-i tabiiler için de kullanıyorlar.


Bunu bir dua cümlesi olarak anladığımız müddetçe, herhangi bir müslümana, özellikle olumlu ve güzel davranışlarıyla temayüz etmiş bir kimseye bu ibareyle dua etmek haram değildir ve bunda şer'i bir en­gel yoktur. Allah Teâlâ rızasını çeşitli mü'minlere tahsis etmiş ve onla­ra bu kelimeyi kullanmıştır. Meselâ Tevbe sûresinde şöyle buyrulur:


Öne geçen ilk muhacirler ve ensar ile onlara güzellikle tâbi olan­lar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan ra­zı olmuştur. (Tevbe/100)


Mücadele sûresinde ise şöyle buyrulur:


Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah'tan hoşnut olmuşlardır. İşte onlar, Allah'ın tarafında olanlardır. (Mücadele/22)


Beyyine sûresinde de şöyle buyrulur:


Allah'tan hoşnut olmuşlardır. Bu söylenenler hep rabbinden kor­kan (O'na saygı gösterenler) içindir. (Beyyine/8)


Feth sûresinde ise şöyle buyrulur:


Andolsun ki o ağacın altında biat ederlerken Allah, O mü'minler-den razı olmuştur. (Fetih/18)


Bütün bunlardan anlıyoruz ki bu ibareyi sahabenin dışındaki müs-lümanlara kullanmayı yasaklayan hiçbir delil ve kanıt yoktur    







Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: "Radıyallahu anh" tabirini sahabilerin dışında diğer bütün müslüman ölmüşlere de kullanmak caiz midir? Zira bazı insanlar bu ta­birin sahabeden başkaları için kullanılmasının haram olduğuna dair fetva veriyorlar. Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.