☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Islık çalmak haram mıdır?

Sorularla islamiyet-18-> Cevap: Allah (c.c) Enfal suresinde müşriklerden sözederken şöy­le buyuruyor:


Onların Beytullah yanındaki salâtları da ıslık çalmak ve el çırp­maktan başka bir şey değildir. (Ey kâfirler!) İnkar etmekte oldu ğunuz şeylerden ötürü şimdi azabı tadın! (Enfal/35)


Abdullah b. Abbas'm rivayetine göre müşrikler Kabe'yi çıplak olarak tavaf eder, ıslık çalar, el çırpalardı.


Seleften bazılarına göre ayette geçen müka Toygar kuşunun sesi, tesdiye ise serçe sesidir. Rivayetlere göre Rasûlullah (s.a) namaz kıldı­ğı zaman, Hacer'ül-Esved'le Rükn-i Yemanî arasında namaz kılardı. Çünkü Kabe ile Kudüs'e birlikte yönelmek istiyordu, O namaza başla­dığı zaman bazı müşrikler gelir Toygar kuşu gibi ses çıkarırlardı. Islık çalarlardı. Onlardan bazıları da el çırpıp, Rasûlullah'm namazını boz­maya ve onu şaşırtmaya çalışıyorlardı.


Said b. Cübeyr'in rivayetine göre, Rasûluîlah beyti tavaf ettiğin­de, Kureyşliler onunla alay edip ıslık çalıyorlardı. O nedenle şu ayet nazil oldu:


Onların Beytullah yanındaki salâtları da ıslık çalmak ve el çırp­maktan başka bir şey değildir. (Enfal/35)


Rağıb el-İsfehani Kur'an'da geçen tesdiye'yi (ıslık çalmayı) şöyle tarif etmiştir: Tesdiye, söz olmadan ağızla çalman şey demektir. Onun bir faydası yoktur. İşte o müşriklerin duaları ve namazları öyle bir şey idi. Bunu, Rasûlullah'm namazına engel olmak için mi, onun huzurunu kaçırmak için mi yaptıkları önemli değildir.


Bundan şu hükmü çıkarıyoruz: Islık, ibadetle birlikte veya bir müslümanla alay etmek için çalınırsa haramdır. Ve yine kendisine hür­met gösterilen kutsal yerlerde de ıslık çalmak haramdır. Bu yerlerin ba­şında da Mescid-i Haram ve camiler gelir.


Ancak ıslık çalan kişi, bununla insanlarla alay etmiyor veya kim­senin ibadetteki huzurunu kaçırmıyorsa, bahsi geçen kutsal yerlerde de çalmıyorsa, ıslığı yasaklayan kesin bir hüküm yoktur. Bazen çoban ko­yunlarını toplamak veya onlan suya teşvik etmek için ıslık çalmaya muhtaç olur. Bazen de bir kısım insanlar birbirlerini çağırmak veya ba­zı işaretlerde bulunmak için parola olarak ıslrk çalmaya ihtiyaç duyar­lar. Bu gibi durumlarda ıslık yüksek ses gibidir.   Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-18.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


☝https://www.muhammediyye.org/☝

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Islık çalmak haram mıdır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.