☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Kur'an'da zikredilen İrem Zâti'l-İmad'ı tanımak istiyorum. Bu bir kasaba mıdır, bir şehir midir, yoksa bir kavmin adı mıdır?

Sorularla islamiyet-19->Cevap: "Görmedin mi rabbin ne yaptı Ad kavmine? Sütunlar sa­hibi İrem'e. Ki ülkeler içinde onun benzeri yaratılmamıştı" (Fecr-8) âyetinin yorumu hakkında bazı tefsirlerde şu bilgilere yer verilir: Ad, Arab-ı Aribe veya Arab-ı Bâide'nin bir neslidir. Nesep bilginleri Âd'ın, Ivad ibn İrem ibn Sâm ibn Nûh (a.s)'ın soyundan geldiğini söylerler. Bu neseb ister doğru olsun, ister doğru olmasın bu nesil Ad ismiyle de İrem ismiyle de bilinir. Arablar arasında da bununla meşhur olmuştur. Zâtü'l-İmad ise ister yerleşik olsun ister göçebe olsun çadırlarda otu­ranlar demektir veya yüksek sütunlar sahibi, güçlü kuvvetli anlamına gelir. Yükseklik, şeref ve kuvvetten dolayı imad, yani sütun diye ifade edilmiştir. Bunların ülkeleri Hadramut taraflarındaki Rimal ve Ahkaf mmtıkasındadır.


Âd kavmi, kendi çağında başka hiçbir kavmin ulaşamadığı güç ve kuvvete ulaşmıştı. Bu sebeple Kur'an-ı Kerim "Ülkeler içinde onun benzeri yaratılmamıştı" buyurur. Allah Teâlâ Kur'an'm diğer sûrelerin­de bunlara ne yaptığını da beyan eder. Mesela Hakka sûresinde şöyle buyurur:


Âd kavmi ise uğultulu, kasıp kavuran soğuk bir fırtına ile mahve­dildiler. Allah onu ardarda yedi gece, sekiz gün onların üzerine musallat etti.


Muhammed Abduh der ki:


Müfessirler bu âyette geçen Zâtü'l-İmad'ı tasvir ederken bir ta­kım hikayeler rivayet ederler ki Allah'ın kitabını bu tür hikaye­lerden uzak tutmak gerekir. Tefsir kitaplarında İrem'i anlatan bu tür hikayelerle karşılaştığın zaman bunlara itibar etmemeli ve inanmamalısın.


Kurtubî tefsirinde bu kabil şeyler vardır ki bunları tasdik etmek ve kabul etmek çok zordur. Meselâ Kurtubî'nin naklettiğine göre İrem kavminden bir adam beşyüz zira (yaklaşık 330 m.) boyundadır. En kı­sa boylusu ise 300 zira (yaklaşık 200 m.) boyundadır. Bu bâtıldır. Çünkü sahih bir hadiste şöyle denilmektedir:


Allah Teâlâ Âdem'in boyunu 60 zira (yaklaşık 39 m.) yükseklikte yarattı ve bugüne kadar da insanların boyları devamlı kısaldı.


Bu topluluk çadırlarda yaşayan bedevi bir kavim idi. Otlak ve mera peşinde koşarlar, sonra büyük ve iri evlerine/çadırlarına geri dönerlerdi.    Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Kur'an'da zikredilen İrem Zâti'l-İmad'ı tanımak istiyorum. Bu bir kasaba mıdır, bir şehir midir, yoksa bir kavmin adı mıdır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.