☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Hz. Peygamber'in (s.a) davet ettiği fıtratın gerekleri neler­dir, onlardaki hikmet nedir?

Sorularla islamiyet-18->Cevap: Fıtratın kanunlarından maksat, saf ve temiz olan insan ya­radılışının gerektirdiği kurallardır ki, insanlar onları yerine getirmekle temizlenir. Çünkü İslâm hararetle insanı nezafete ve temizliğe davet ediyor. Rasûlullah şöyle buyurur:


Şu beş şey fıtrattandır: Etek traşı olmak, sünnet olmak, bıyıkları kırpmak, koltuk altlarını almak, tırnakları kesmek.


Başka bir hadisinde de şöyle buyuruyor:


On şey fıtrattandır (yani insan yaradılışı gereği bunları yapmalı­dır.) Bıyıkları kırpmak, sakal bırakmak, misvak kullanmak, burnu su ile yıkamak, tırnakları kesmek, parmak mafsallarını yıkamak, koltuk altlarını temizlemek, etek traşı yapmak, taharette su kullan­mak ve ağzı yıkamak.


Anlıyoruz ki Hz. Peygamber'in teşvik ettiği ve İslâm'ın yol olarak benimsediği şeylerin başında mazmaza, yani ağzı su ile yıkayıp temiz­lemek gelmektedir.


İkinci olarak da istinşak, yani burnu güzelce su ile yıkayıp temiz­lemek gelmektedir.


Üçüncü olarak misvak kullanmak geliyor. Yani ağızı ve dişleri misvakla veya fırça ile temizlemektir. İslâm her zaman misvak kullan­mayı teşvik etmiş, bilhassa abdest alırken, namazdan önce ve uykudan uyanınca kullanmayı önemle tavsiye etmiştir. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:


Mizvak ağzı temizler, Allah'ı razı eder.


Dördüncü olarak tırnaklan kesmek geliyor. Çünkü tırnaklar kesil-mezse altlarında kir ve mikroplar birikir ve sahibini hasta eder. Tır­nakların cumadan cumaya kesilmesi gerektiği hususunda rivayetler bulunmaktadır.


Beşinci olarak parmak mafsallarını yıkamak geliyor. Çünkü onlar­da da kir birikir.


Altıncı olarak koltuk altlarını temizlemek geliyor. Çünkü bu ki-


sımlarda da kirler birikir ve kötü kokulara sebebiyet verir. Bu nedenle bu kısımda bulunan kılların da yolmak, traş etmek veya ilaç kullanmak yoluyla temizlenmesi gerekir.


Yedinci olarak bıyıkları kısaltmak gelmektedir. Bazı âlimler bı­yıkları kökten kesmenin mekruh ve bidat olduğunu söylemişlerdir.


Sekizinci olarak, erkekler için sünnet olan sakal bırakmak geliyor.


Dokuzuncu olarak sünnet olmak geliyor. Bu da erkeklerin tenasül organlarının ön kılıfını kesmektir. Kadınlarda da terelerinin üstündeki deriden bir miktarını kesmektir. Çünkü bu iki deri parçası vücuttan if­raz edilen bir çok kiri toplar.


Onuncu olarak da etek traşı geliyor. Bu da kasıkların birleştiği noktada biten kıl ve tüyleri temizlemektir. Bunlar da kir toplar ve ko­ku yapar. Bunu temizlemek lazımdır ki koku yapmasın.


Böylelikle İslâm'ın nezafete, temizliğe büyük önem verdiğini gö­rüyoruz. İslâm, hem insanın sağlığım dikkate almış, hem de zinet yö­nünü ihmal etmemiştir.    Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-18.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Hz. Peygamber'in (s.a) davet ettiği fıtratın gerekleri neler­dir, onlardaki hikmet nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.