☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Selef ve halef arasında dini bir konuda ihtilaf veya çelişki olursa ne yapmamız gerekiyor?

Sorularla islamiyet-18-> Cevap: İslâmî hükümlerin ilk kaynağı Allah'ın kitabıdır. Ona ön­den ve arkadan batıl gelmez. Hamde layık, hikmet sahibi Allah'tan gel­miştir. Kur'ân-ı Kerim'den sonra, Rasûlullah'tan (s.a) sabit olan hadis-i şerifler gelir. Çünkü Nebi (s.a) rabbinin emir ve nehiylerinin tebliğci-si ve vahyinin açıklayıcısıdır. Vahiy konusunda emindir. Allah Nebisi için Necm Suresinde şöyle buyuruyor:


O hevasından konuşmaz, o (Kur'an) ancak ona vahyedilmiştir. (Necm/3-4)


Bu iki kaynaktan sonra Kur'ân ve hadise muhalif olmamak kay­dıyla diğer kaynaklar gelir ki dini hükümler onlarla daha iyi anlaşılır. Bu kaynaklar da, icma, kıyas ve sahabe'nin (r.a) sözleridir.


Bir^şey hakkında Kur'ân ve hadiste bir hüküm varsa, artık o ko­nuda ictihad yapılmaz. Çünkü kesin hükümle (nasla) beraber ictihad olmaz. Burada selef ve halefin sözüne de bakılmaz.


Ancak kitap ve sünnette bir hüküm bulamadığımızda selefin sözü­nü halefin sözünden önce değerlendirmemiz, bilhassa hulafa-i râşidî-nın sözlerini ve uygulamalarını dikkate almamız gerekir. Çünkü Rasû-toU     (s.a) şöyle buyurmuştur:


Benim sünnetime ve benden sonraki Raşit halifelerimin sünnetine sarılın.


Şüphesiz Rasûlullah'ın ashabı dini hükümleri herkesten daha iyi biliyorlardı. Çünkü onlar Hz. Peygamber'in yanında bulunmuş, vahyin inişine şahid olmuş, uygulamalarını bizzat görmüş kimselerdir.


Bu nedenle İmam Ebu Hanife şöyle demiştir:


Ben önce Allah'ın kitabına müracaat ederim, onda bulamazsam Allah Rasûlünün sünnetine baş vururum. Allah'ın kitabı ve Rasû­lullah'ın sünnetinde bulmazsam, ashabın sözlerine başvururum. Onlardan dilediğimin sözünü alırım, dilediğimin sözünü bırakı­rım. Onların sözlerinin dışına çıkmam.


Yani İmam demek istiyor ki: Bize Rasûlullah'tan bir hadis gelmiş­se onu alırız. Sahabeden bir şey gelirse muhayyeriz. Tabiine gelince, biz de onlar gibi ictihad ederiz.


Bundandır ki Ebu Hanife bazı tabiilerin ismini vererek şöyle di­yor:


Onlar ictihad eden bir topluluktur. Ben de Onların ictihad ettikle­ri gibi ictihad ediyorum.


Ve yine tabiinin görüşleri hakkında şöyle söylüyor: Onlar da adam biz de adamız.


Şunu belirtmek lazımdır ki, Ebu Hanife, Şafii, Malik ve Ahmed b. Hanbel güçleri nisbetinde dini hükümleri araştırdılar. Kur'ân'ı kendilerine imam tayin edip hadisi yol gösterici bildiler. Allah da on­ları bir çok şeye muvaffak kıldı. Onlar doğruya en yakın olanı bul­dular. Fakat bu, sonradan gelen ve ictihad şartlarına sahip olan âlim­lerin ictihad yapmalarına bir engel teşkil etmez. Bu ise çok az âlim ve fakihe nasib olur. Hulasa olarak şunu söyleyebiliriz, selefin sözü halefin sözünden önce dikkate alınır. Ancak selefin bilmediği şeyler de olur.   Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-18.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Selef ve halef arasında dini bir konuda ihtilaf veya çelişki olursa ne yapmamız gerekiyor? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.