☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Adem ve Havva'nın yedikleri ve cennetten çıkarılmalarına sebep olan meyve hangisidir?

Sorularla islamiyet-19->Cevap: Allah Teâlâ Bakara sûresinde şöyle buyurmaktadır:


"Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin; ora­da kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yeyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zâlimlerden olursunuz" dedik. Şeytan her ikisinin de ayağını kaydırttı, onları bulundukları yer­den çıkardı, onlara: "Birbirinize düşman olarak inin, yeryüzünde bir müddet yerleşip geçineceksiniz" dedik. Adem, rabbinden bir takım ilhamlar aldı ve derhal tevbe etti. Çünkü Allah tevbeleri ka­bul eden ve merhameti bol olandır. (Bakara/35-37)


Bu âyetin anlamı şudur: Allah Teâlâ Hz. Adem'e ve eşine cennet­te yerleşmelerini, oradaki meyve ve nimetlerden yararlanmalarını em­retti; muayyen bir ağaçtan yemelerini yasakladı ve bu ağaca yaklaş­malarının zulüm olacağını onlara bildirdi. Fakat şeytan onları cennet­ten çıkardı, ya da yasaklanan bu ağaç sebebiyle onların ayağını kay­dırdı ve içinde bulundukları nimet yurdundan dışarı çıkardı. Sonra Hz.


Âdem Allah'ın kendisine ilham ettiği kelimelerle rabbine tevbe ve is­tiğfar etti. Allah da tevbesini kabul etti ve ona tekrar lütuf ve rahmeti­ni bahşetti. Çünkü Allah Teâlâ tevbeleri kabul edendir. Onlar bir kul olarak günah işleyip tevbe etmişler, Allah da tevbelerini kabul etmiş­ti. Çünkü Allah Teâlâ tevbeyi pek çok kabul edendir ve çok merhamet­li olandır.


Allah Teâlâ bu meyvenin cinsini bildirmemiştir. Bizim de bu mey­venin belirlenmesi konusunda bir şey söylememiz gerekmez. Biz sade­ce bunun bir hikmet gereği olduğunu biliriz. Belki de bu ağacın özel­likleri içinde onların bir halden başka bir hale geçişlerine sebep olan bir şey vardı. Belki de ondan yernek zararlı idi veya bu yasak, kendisi­ne zarar getirecek bir mâsiyet de olsa insandaki herşeyi merak etme ve araştırma temayülünü ortaya çıkarmak için Allah'ın bir imtihanıdır.


Bazı müfessirler şöyle diyorlar: Bir ağaç hariç bütün cennet mey­veleri onlar için mubah kılınmıştı. Belki de bu meyve, dünya hayatın­da mutlaka bulunması gereken yasak mefhumuna işaret ediyordu. Ya­sak olmasaydı iradenin bir anlamı olmazdı. İrade sahibi insanla, güdü­len bir hayvan birbirinden ayırdedilemezdi. İnsanın verdiği sözü ve bağlı olduğu şartı yerine getirmedeki sabrı ölçülemezdi. O halde irade bir kavşak noktasıdır (mihenk taşıdır).    

Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Adem ve Havva'nın yedikleri ve cennetten çıkarılmalarına sebep olan meyve hangisidir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.