☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Duanın en hayırlı ve faziletlisi hangisidir?

Sorularla islamiyet-19->Cevap: Bir adam Hz. Peygamber'e (s.a): "Hangi dua daha fazilet­lidir?" diye sormuştu. Hz. Peygamber ona şöyle cevap verdi: "Al­lah'tan sıhhat ve afiyet, dünya ve ahirette iyilik iste." Sonra adam ikin­ci gün tekrar aynı şeyi sorunca Hz. Peygamber de aynı cevabı verdi. Üçüncü gün adam tekrar aynı suali sordu. Bunun üzerine Hz. Peygam­ber ona şöyle dedi: "Sana dünya ve ahirette iyilik verildiği zaman kur­tuldun demektir."


Enes'in (r.a) şöyle dediği rivayet edilir: Hz. Peygamber'in (s.a) en çok okuduğu dua şudur:


Allahım! Ey rabbimiz! Bize dünyada da iyilik, ahirette de iyilik ver. Bizi cehennem azabından koru!


Hz. Aişe; (r.a), Rasûlullah'a Kadir gecesi hangi duayı okuduğunu sormuştu. Hz. Peygamber ona şu duayı okuduğunu söyledi:


Allahım sen affedicisin ve kerimsin. Affetmeyi seversin, beni affet.


Ebû Umame'nin (r.a) şöyle dediği rivayet edilir: Hz. Peygamber (s.a) bizim ezberleyemediğimiz pek çok dua ile dua ederdi. Bir gün "Ey Allah'ın Rasûlü! Sen pek çok dua ile dua ediyorsun ve biz bunlar­dan hiç birisini aklımızda tutamıyoruz" dedik. Bunun üzerine Rasûlul-lah (s.a) şöyle dedi:


Ben size bütün duaları toplayan bir dua öğreteyim mi? Siz şöyle dersiniz:


Allahım! Biz senden peygamberin Muhammed'in (s.a) istediği hayrı dileriz. Peygamber'in Muhammed (s.a) sana hangi serlerden sığınmış ise, biz de o serlerden sana sığınırız. Sen kendinden yar­dım dilenensin. Varış yalnız sanadır. Kudret ve kuvvet ancak Al­lah iledir.


Şeddad ibn Evs'in rivayet ettiğine göre (r.a) Allah Rasûlü (s.a) şöyle buyurdu:


Senin okuyacağın (şu dua) istiğfarın efendisidir: Allahun! Sen be­nim rabbimsin. Senden başka ilah yoktur. Beni sen yarattın. Ben senin kulunum ve gücümün yettiğince ahdinle vaadin üzerinde -yim. İşlediğim günahların şerrinden sana sığınırım. Bana ihsan eylediğin nimetlerini itiraf ederim. Günahımı da itiraf ederim. Be­nim günahlarımı mağfiret eyle! Şu muhakkak ki günahları senden başkası bağışlayamaz.


Sonra Rasûlullah şöyle dedi:


Kim gönülden inanarak bunu gündüzün söylerse ve o gün akşam olmadan ölürse, cennet ehlinden olur. Kalpten inanarak bunu ge­ce söyleyip de sabah olmadan o gece ölürse, yine cennet ehlinden olur. (Buharı)


Bütün bunlar duaların özüdür. Yani dünya ve âhiretteki bütün ha­yırları kapsamına alır. Hz. Peygamber (s.a) böyle özlü dualarla dua et­meyi sever diğerlerini bırakırdı.Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Duanın en hayırlı ve faziletlisi hangisidir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.