☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: İbadetleri eda etme konusunda İslâm mezhepleri arasında farklar var mıdır? Bir müslümanm illa da bir mezhebi taklit etme zaru­reti var mıdır? Veya her mezhebin kolay yönünü almak ve ona göre amel etmek caiz midir?

Sorularla islamiyet-19->Soru: İbadetleri eda etme konusunda İslâm mezhepleri arasında farklar var mıdır? Bir müslümanm illa da bir mezhebi taklit etme zaru­reti var mıdır? Veya her mezhebin kolay yönünü almak ve ona göre amel etmek caiz midir?Cevap: Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor: Allah katında, Din İslâm'dır.

Dinin aslı müslümanlarca biliniyor. Dinin zaruri olan kısmı üze­rinde icma (fikir birliği) vardır. Bunlarda ihtilaf yoktur ve bunlarda ic-tihad da yapılamaz. Namaz, oruç, zekat, hac ve benzeri farzlarda mez­hepler ve içtihatlarda fark düşünülemez.

İctihad, hakkında nas bulunmayan konularda yapılır. Bu da feri meselelerdir. Rasûlullah, ictihad hakkında şöyle buyurmuştur:

Kim içtihadında isabet ederse iki ecir ve kim de içtihadında hata ederse ona da bir ecir (sevap) vardır.

Mezheplerin, feri meselelerde farklı görüşleri mevcut ise de onla­rın hepsi Kur'an-ı Kerim'e ve Hz. Peygamber'in sünnetine dayanıyor. Çünkü bu ikisi, fıkhın ve şeriatın ana kaynaklandırlar.

Bir müslümanm illa da bir mezhebe bağlanması ve onu taklit et­mesi zaruri değildir. Çünkü ehl-i sünnet mezheplerinin tümü de müs-lümanlar tarafından güvene layık görülmüşlerdir. "Fakih ve âlim olma­yan bir müslümanm mezhebi müftüsünün mezhebidir denmiştir" ki va­kıa da budur. Müslüman istediği müctehidi taklit edebilir.

Bazı meselelerde bir mezhebi, bazı meselelerde de başka mezhep­leri taklit etmek caizdir. Ancak her mezhebin kolay tarafını ve ruhsat­larını almak caiz değildir.

Allah en iyi bilendir.
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: İbadetleri eda etme konusunda İslâm mezhepleri arasında farklar var mıdır? Bir müslümanm illa da bir mezhebi taklit etme zaru­reti var mıdır? Veya her mezhebin kolay yönünü almak ve ona göre amel etmek caiz midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.