☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Şarkı söylemenin ve dinlemenin hükmü nedir?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Şarkı söylemenin ve dinlemenin hükmü nedir?Cevap: İslâm, sözleri iffetli ve gayesi yüksek olan şarkıları dinle­mekten alıkoymaz. Başka bir deyişle insanları dine, ahlâka, cesarete, temizlik ve vatan sevgisine teşvik eden şarkıları dinlemek yasak değil­dir. Rasûlullah (s.a) düğünlerde şarkı söylemeyi mubah kılmış ve şöy­le buyurmuştur:

Nikahı ilan edin ve def çalın!

Umumiyetle def ile beraber şarkı da söylenir. Rivayetlere göre Rasûlullah düğünlerde çalman defi ve söylenen şarkıları dinlemiş.

Kötü, çirkin ve müstehcen şarkıları söylemek ve dinlemek haram; iyiye, güzele teşvik eden şarkıları söylemek ve dinlemek helaldir. Evet, eğer şarkılar kötülüğe teşvik etmiyorsa, şehveti kabartmıyorsa, berabe­rinde dansöz veya içki yoksa bir sakıncası olmaz.

Zira, insanın tabiatında güzel ve lezzetli şeylere karşı bir meyil vardır. Mesela insan güzel manzaradan, yeşilliklerden, güzel kokudan, şırıl şırıl akan sulardan, güzel çehreden, güzel sesten hoşlanır. Allah Teâlâ, insanın tabii olan bu meylinden şöyle bahsediyor:

Nefsani arzulara (özellikle) kadınlara, oğullara, yığın yığın birik­tirilmiş altın ve gümüşe, salınan atlara, sağılan hayvanlara ve ekinlere karşı düşkünlük insanlara çekici kılındı. Ancak bunlar, dünya hayatının geçici menfaatleridir. Halbuki varılacak güzel yer Allah'ın katındadır. (Âl-i İmran/14)

Bazıları hadisteki hükmün sadece düğünlerdeki şarkılara mahsus olduğunu söylüyorlar. Buna katılmak mümkün değildir. Zira Arablar develeri coşturmak için -ki buna elheda denir- seferlerde şarkılar söy­lerlerdi, hiç kimse de bunu yasaklamadı.

İmam Ebu Yusuf a "Düğünler dışında kadının çocuğuna def çal­ması fasıklık mıdır?" diye sorulduğunda, "Hayır, ancak içinde fahiş şeyler bulunan şarkılar mekruhtur" cevabını vermiştir.

Çağdaş fakihlere göre, münker şeyler içermeyen ve münkerata eş­lik etmeyen sarkılan dinlemek de, söylemek de caizdir. Onlar şöyle di­yorlar: Tatlı nağmeli aletlerden ses dinlemek haram değildir. Bu ses in­san sesi, hayvan sesi veya başka ses olabilir. Ancak bu sesler haram olan bir şeye eşlik etmemelidir. Bu takdirde haram olur.

Allah A'raf suresinde şöyle buyuruyor:

De ki: "Allah'ın kulları için yarattığı zineti ve temiz nzıklan kim ha­ram kıldı?" De ki: "Onlar dünya hayatında, (kâfirlerle birlikte) mü'minlerin faydasına sunulmuştur, kıyamet gününde ise yalnız mü'minlerindir. İşte bilen bir topluluk için ayetleri bole açıklıyoruz."

De ki: "Rabbim ancak açık ye gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sının aşmayı, hakkında hiç bir delil indirmediği bir şeyi, Al­lah'a ortak koşmanızı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söy­lemenizi haram kılmıştır." (A'raf/32-33) 
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Şarkı söylemenin ve dinlemenin hükmü nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.