☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Sorularla islam-19->Soru: Bir çoklarının el öpmeyi ayıplayıp bunun zillet göstergesi olduğunu söylediklerini görüyoruz. Sizin bu konuda görüşünüz nedir?

Sorularla islam-19->Soru: Bir çoklarının el öpmeyi ayıplayıp bunun zillet göstergesi olduğunu söylediklerini görüyoruz. Sizin bu konuda görüşünüz nedir?Cevap: El öpmek, öpmeye sevkeden duruma göre değerlendirilir. Eğer insanın el öpmedeki gayesi nifak ve riyakarlık ise, bu çok kötü ve rezil bir adettir. Yok eğer el öpmek karşıdaki kişiye tazim, teşekkür ve­ya sevgidense, güzel bir iştir ve hiç bir sakıncası yoktur.

Bu inceliği kavrayamadıklarından, bazıları ondan nefretle bahse­diyorlar. Rivayetlere göre bir adam Hişam b. Abdulmelik'e geldi ve onun elini öptü.

Hişam ona "Arablar cimrilikten el öperler, acemler de (Arab ol­mayanlar da) tevazu için el öperler" dedi. Yine rivayetlere göre bir adam Mem'un'un elini öpmek için izin istedi. O da "Mü'minin el öp­mesi bir zillettir. Zımminin el öpmesi ise bir hiledir. Senin zillete, bi­zim de kandırılmaya ihtiyacımız yoktur" dedi.

Kimisi de el Öpmeyi yerinde buluyor ve onda bir beis görmüyor. Abdullah b. Ömer şöyle diyor:

Biz Rasûlullah'ın (s.a) elini öpüyorduk.

Ve yine İbn Ömer şöyle anlatıyor: "Ben bir adamın Ali b. Hü-seyn'in mescitte huzuruna girip elini öptükten sonra gözünün üstüne koyduğunu, onun ise onu bundan men etmediğini gördüm."

İmam Gazali de özetle şöyle diyor:

Dinde büyük olan kişinin elini öpmekte bir sakınca yoktur. Bu ye­ter ki ona saygıdan dolayı olsun.

Ka'b b. Mâlik de şöyle söylüyor:

Tevbemin kabulü hakkında ayet nazil olunca, Rasûlullah'a (s.a) geldim ve onun ellerini öptüm.

Yine bir Arabi şöyle anlatıyor: Hz. Peygamber'e "Ya Rasûrullah! Bana izin ver de başım ve ellerini öpeyim" dedim. O da bana izin ver­di. Ben de onun başını ve ellerini öptüm.

Ve yine rivayet edildiğine göre Ebu Hureyre (r.a) Hz. Ömer'e yol­da rastladı. Onunla musafahada bulundu, ellerini öptü. Sonra ağlaya­rak birbirlerinden ayrıldılar.

Bunlardan da anlaşılıyor ki, eğer el öpme iyi bir niyetle olursa iyi, kötü niyetle öpülürse kötü olur. Bununla beraber kişinin babasının eli­ni öpmesi ne güzel şeydir. Hocasının, ruh terbiyecisinin, salih bir veli­nin, faydalı büyük adamların da ellerini öpmek güzel bir şeydir. Batı medeniyetine meftun olanların erkeğin, kadının elini öpmesini bir edep saymalarına şaşıyorum. Bunun helâl mı haram mı olduğu düşünülmü­yor. Sonra da kendi aramızdaki el öpmeye -niyetlere bakmaksızm-saldırmaya başlıyoruz

Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Sorularla islam-19->Soru: Bir çoklarının el öpmeyi ayıplayıp bunun zillet göstergesi olduğunu söylediklerini görüyoruz. Sizin bu konuda görüşünüz nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.