☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Zübeyir ibn el-Avvam ve Talha gibi cennetle müjdelendik-leri halde Cemel savaşında öldürülenlerin durumu hakkında İslâm'ın hükmü nedir? Halbuki Hz. Peygamber (s.a) bir hadis-i şerifte: "Birbi­riyle savaşan müslümanlardan ölen de öldürülen de cehennemdedir" buyurmaktadır.

Sorularla islamiyet-19->Soru: Zübeyir ibn el-Avvam ve Talha gibi cennetle müjdelendik-leri halde Cemel savaşında öldürülenlerin durumu hakkında İslâm'ın hükmü nedir? Halbuki Hz. Peygamber (s.a) bir hadis-i şerifte: "Birbi­riyle savaşan müslümanlardan ölen de öldürülen de cehennemdedir" buyurmaktadır.Cevap: Hz. Peygamber'in (s.a) sahabileri Allah yolunda çok bü­yük cihat yapmışlardır. Özellikle Hz. Peygamber'in hadislerinde Övü-lenler başta olmak üzere İslâm'ın risaletini/mesajını taşımada ve insan­ları Allah'ın doğru yoluna çağırmada onlar öncü olma faziletine sahip­tirler. Bunların başında da, iman ve cihatlarının, Allah yolundaki gay-

retlerinin bir karşılığı olarak Hz. Peygamber (s.a) tarafından cennetle müjdelenenler gelir.

Onlar artık rablerine kavuşmuş ve ahirete gitmişlerdir. Onların du­rumları öncesiyle sonrasıyla hakimler hakimi ve adaletlilerin en adili olan Allah'ın vereceği hükme bağlıdır. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

Takva sahipleri cennetlerde ve ırmakların kenarlarında güçlü ve yüce Allah'ın huzurunda hak meclisindedirler. (Kamer/54-55)

Vakıa sûresinde de şöyle buyurulur:

İyilik işlemekte önde olanlar, karşılıklarını almakta da önde olan­lardır. Naim cennetlerinde Allah'a en çok yaklaştırılmış olanlar iş­te onlardır. (Vâkıa/10-11)

Tevbe sûresinde ise şöyle buyurulur:

İyilik yarışında önceliği kazanan Muhacirler ve Ensar ile onlara güzelce uyanlardan Allah hoşnut olmuştur, onlar da Allah'tan hoş­nutturlar. Allah onlara, içinde temelli ve ebedi kalacakları, içlerin­den ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır, işte büyük kurtuluş bu­dur. (Tevbe/100)

Bu sahabilerden bazıları, Cemel savaşı gibi iç savaşlara katılmış-larsa da bunlar müctehit idiler ve yaptıklarının doğru olduğuna inana­rak savaşıyorlardı. Onların durumları Allah'a havale edilir. Katilin de maktulün de cehennemlik olduğunu söyleyen hadise gelince; öyle an­laşılıyor ki bu hadiste düşmanlık ve azgınlık niyetiyle ve şehevi arzu­larla nefsini tatmin etmek için savaşanlar kastedilmektedir.
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Zübeyir ibn el-Avvam ve Talha gibi cennetle müjdelendik-leri halde Cemel savaşında öldürülenlerin durumu hakkında İslâm'ın hükmü nedir? Halbuki Hz. Peygamber (s.a) bir hadis-i şerifte: "Birbi­riyle savaşan müslümanlardan ölen de öldürülen de cehennemdedir" buyurmaktadır. Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.