☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Mısır'da Evkaf Bakanlığı zaman zaman Kur'an'ı ezberle­yenler için imtihan açıyor ve hafızlara çeşitli mali mükafaatlar veriyor. Tarihte buna benzer uygulamalar olmuş mudur?

Sorularla islamiyet-14->CEVAP: Bu, Evkaf Bakanlığının takdire ve övgüye şâyân bir uygu­lamasıdır. Çünkü bunda Allah'ın kitabını ezberlemeye ve ona önem vermeye teşvik vardır. Bu tür teşviklere fazlasıyla ihtiyacımız vardır. S-ürıkü Kur'an'ı ezberleme âdeti giderek kaybolmaktadır. İşin ilginç yanı Kur'an-ı Kerim'i ezberlemenin ödüllendirilmesinin bu müslüman milletin tarihinde mevcut olmasıdır. Hicrî 182 yılında vefat eden Ab­dullah ibn el-Mübarek'in hayatını anlatan tarihî belgelerde şöyle anla-Uır: Abdullah İbn el-Mübarek, zamanının büyük bir âlimi ve zahidi idi. Rakka şehrinde bulunurken, Halife Harun er-Reşid bu şehre geldi­ği zaman Abdullah ibn el-Mübarek'i evinde ziyaret eder.


Harun er-Reşid ziyareti bitirip ayrılmayı düşündüğü zaman Ab­dullah ibn el-Mübarek kendisine şöyle der: "Ey mü'minlerin emiri! Bi­zim yanımızda ilim yok olduğu gibi senin yanında da ilmin yok olma­sından korkuyorum." Harun er-Reşid ona şöyle cevap verir: "Evet, du­rum senin dediğin gibidir."


Harun er-Reşid'in Irak'a döner dönmez ilk yaptığı iş, vilayetlere ve ordu komutanlarına mektup yazmak oldu. Mektubunda şöyle diyordu:


Sizin oralarda iyi ezan okuyan kimseyi araştırın ve ona bin dinar Ödül verin. Kur'an'ı ezberleyen, ilme yönelen, ilim ve edebiyat meclislerinde bulunanları araştırın, onlara ikibin dinar ödül verin. Kur'an'ı ezberleyen, hadis rivayet eden ve ilimde derinleşen kim­seleri araştırın onlara dört bin dinar verin. Bunu, âlimlerin ve fa­ziletli kişilerin yapacağı imtihanla tesbit edin. Onların sözlerine kulak verin ve emirlerine itaat edin. Çünkü Allah Teâlâ: "Allah'a itaat edin, Peygamber ve sizden olan emir sahiplerine itaat edin" buyuruyor. Bu âyetteki emir sahipleri ilim adamlarıdır.


Bundan sonra Abdullah ibn el-Mübarek şöyle der: "Rasûlullah'm, dört halifenin ve sahabilerin döneminden sonra Harun er-Reşid'in dö­nemindekinden daha çok âlimin, Kur'an okuyucusunun, hayır işlerin­de yarışanların ve haramlara saygı gösterenin bulunduğu başka bir dö­nem bilmiyorum."


Bu tarihi belgeden de anlıyoruz ki Kur'an hafızlarının ödüllendi­rilmesi müslümanların tarihinde bilinen bir şeydir. Bizim de bunu teş­vik etmemiz ve bu teşviki yapanlara teşekkür etmemiz gerekir. Allah çalışanların çalışmalarının karşılığını verir.

Bu Bölümdeki(14) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-14.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷




SORU: Mısır'da Evkaf Bakanlığı zaman zaman Kur'an'ı ezberle­yenler için imtihan açıyor ve hafızlara çeşitli mali mükafaatlar veriyor. Tarihte buna benzer uygulamalar olmuş mudur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.