☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Kıyamet gününde Allah'ın azabı tecelli ettiği zaman Pey­gamber efendimiz (s.a) bütün ümmete şefaat edecek mi? Ümmetin hep­sine şefaat etmeyecekse kimler onun şefaatinden mahrum kalacaklar?

Sorularla islamiyet-16->Cevap: Allah Teâlâ yüce Peygamberine hitaben şöyle buyurmak­tadır:


Rabbinin, seni övgüye değer bir makama çıkaracağını umabilir­sin. (İsra/79)


Müfessırlerin çoğu. buradaki makam-ı mahmud'un (yani övgüye değer makamın) şefaat makamı olduğunu söylemişlerdir. Çünkü Ebu Hureyre (r.a) Rasûlullah'a makam-ı mahmuden ne olduğunu sordu­ğunda Rasûlullah (s.a) ona şu cevabı vermiştir:


Bunun ümmetime şefaat edeceğim makam olduğunu ümit ediyo­rum.


Sahih bir hadiste ifade edildiğine göre kıyamet günü insanlar bü­tün peygamberden şefaat etmelerini isteyecekler. Fakat umduklarını bulamayacak, sonra Hz. Peygamber'e gelecekler. Rasûlullah (s.a) onla­ra şöyle diyecek: "Ben bunun için varım." Ardından Hz. Peygamber secdeye kapanacak ve Allah nasıl ilham ettiyse o şekilde rabbine sena­da bulunacak. Allah Teâlâ ona şöyle diyecek:


Başını kaldır ve ne isteyeceksen iste; sana verilecek, şefaat et; şe­faatin kabul edilecek.


Rasûlullah (s.a) şöyle diyecek: Ümmetim, ümmetim!


Sonra bu şefaatle birlikte Allah'a ortak koşmayanlar cehennemden çıkarılır. Âlimlerden bir grup dediler ki: "Şefaat, sevaba veya yüksek derecelere müstehak olanlara yapılacak. Günahkarlara ve büyük günah işleyenlere şefaat edilmeyecek." Bir grup âlim de şöyle dedi: Ümmetin tamamına şefaat edilecek, çünkü Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmaktadır:


Ben duamı sakladım ve onu kıyamet günü ümmetime şefaat ola­rak yapacağım.


Bu gruptaki âlimler diyorlar ki: Şefaat hem küçük günah işleyen­ler, hem de büyük günah işleyenler içindir. Delil olarak da Tirmizî ve Ebu Davud'un hasen bir senetle rivayet ettikleri şu hadisi naklederler:


Şefaatim ümmetimden büyük günah işleyenler içindir.  Allah'ın lütuf ve ihsanı geniştir, Peygamberine ikramı büyüktür.


Araştırıcı âlimler diyorlar ki, şefaat insanın amellerini artırmaz. İnsan amelinin karşılığını görür ve şefaatle de mükafaatı artar. Bu, mü-kafaatta bir artıştır, amelde bir artış değildir.

Bu Bölümdeki(16) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-16.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: Kıyamet gününde Allah'ın azabı tecelli ettiği zaman Pey­gamber efendimiz (s.a) bütün ümmete şefaat edecek mi? Ümmetin hep­sine şefaat etmeyecekse kimler onun şefaatinden mahrum kalacaklar? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.