☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: "Beni Hûd ve kardeşleri ihtiyarlattı" şeklinde bir hadis var. Bu hadisin anlamı nedir? Hadiste işaret edilen Hûd ve kardeşleri nelerdir?

Sorularla islamiyet-16->Cevap: Rasûlullah (s.a), içerisinde bulunan ibretler ve nasihatler sebebiyle Kur'an-ı Kerim'den fazlasıyla etkilenirdi. Buharı ve Müs­lim'in rivayet ettiklerine göre Abdullah ibn Mesud, şöyle anlatmakta-


dır: Rasûlullah (s.a) bana dedi ki: "Ey Abdullah! Bana Kur'an oku!" Dedim ki: "Ya Rasûlullah! Bu Kur'an sana iniyorken, ben mi okuya­cağım?" Rasûlullah şöyle dedi: "Başkasından Kur'an dinlemeyi seve­rim." Bunun üzerine Nisa sûresini okumaya başladım. Nihayet "Her ümmete şahit getirdiğimiz seni de onlara şahit getirdiğimiz zaman hal­leri nice olacak!" (Nisa/41) ayetine geldiğim zaman, Rasûlullah "ye­ter" dedi. Ona baktığımda gözlerinden yaşlar aktığını gördüm.


"Beni Hûd ve kardeşleri ihtiyarlattı" hadisini İbn Abbas'tan, Tir-mizî ve Hakim rivayet etmiştir. Bundan maksat, Hûd ve benzeri sûre-lerdeki uyarı ve korkutmalardan, hesaba çekilme ve cezadan söz edil­miş olmasından ve diğer ümmetlerin başına gelen şeylerden Rasûlul-lah'ın (s.a) etkilenmesi, bunun da ihtiyarlığını hızlandırmasıdır.


Hûd sûresinin kardeşleri Vakıa, Tekvir, ve Nebe sûreleridir.


İmam Gazali İhya-ı Ulumıddin isimli eserinde şunları söyler: Ra­sûlullah (s.a) "Beni Hûd ve onun kardeşleri olan Vakıa, Tekvir ve Nebe sûreleri ihtiyarlattı" buyurur. Alimler bunun sebebinin o surelerdeki ibâd (yani Allah'ın rahmetinden uzak olma) âyetleri olduğunu söylerler.


Şunu bilin ki Hûd'un kavmi Ad, Allah'ın rahmetinden uzak kılın­dı. (Hûd/60)


Yine bilesiniz ki Semud kavmi Allah'ın rahmetinden uzak kılındı. (Hûd/68)


Biliniz ki, Semûd kavmi Allah'ın rahmetinden uzak olduğu gibi Medyen kavmi de uzak oldu. (Hûd/95)


Halbuki Hz. Peygamber (s.a) Allah'ın dilemesi halinde herkesi hi­dayete eriştireceğini bilmektedir.


Vakıa süresindeki âyetler ise şöyledir:


Kıyamet koptuğu zaman artık onu kimse inkar edemez. O, alçal-tıcı ve yükselticidir. (Vakıa/2-3)


Yani olayları yazan kalemin mürekkebi kurur, bütün alametler ta­mamlanır ve kıyamet kopar. Kıyamet koptuğu zaman, dünyada iken yüksek mevkilerde bulunan nicelen alçalır, alçak mevkilerde bulunan niceleri de yücelir.


Tekvir sûresinde de kıyametin korkunç halleri şu âyetlerle anlatılır:


 Cehennem tutuşturulduğunda ve cennet yakınlaştırdığında, kişi .-,v: neler getirdiğini öğrenmiş olacaktır. (Tekvir/12-14)


Nebe süresindeki âyetler şunlardır: "ıu   O gün kişi önceden yaptıklarına bakacak.. (Nebe/40)


O gün, Rahmanın izin verdiklerinden başkaları konuşmazlar; ko­nuşan da doğruyu söyler. (Nebe/38)

Bu Bölümdeki(16) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-16.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: "Beni Hûd ve kardeşleri ihtiyarlattı" şeklinde bir hadis var. Bu hadisin anlamı nedir? Hadiste işaret edilen Hûd ve kardeşleri nelerdir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.