☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Rezin ibn Mııaviye isimli bir şahsın hadis kitaplarını bira-raya getirdiğini okudum. Bu şahıs hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Sorularla islamiyet-16->Cevap: Rezin ibn Muaviye hakkında pek çok kaynakta bilgi veri­lir. Bunlardan bazıları şunlardır: İbn'ul-İmad el-Hanbelî'nin Şezeratü'z-Zeheb'i, İbn Başkuval'in es-Sıla'sı, İbn Mahlüfun Tahakatü'l-Mâlikiy-ye'si, Hacı Halife'nin Keşfu'z-Zünun'u, İbn Ferhun'un ed-Dıbacu'l-Mü-zehheb'i, el-Fasi'nin el-îkd'us-Semini ve ez-Zirikli'nin el-A'lam'ı.


Sözü edilen kişinin biyografisi özetle şöyledir: Eş-Şeyh İmamü'l-Harameyn Ebu'l-Hasen Rezin ibn Muaviye ibn Ammar el-Abderi es-Serakusti el-Endülüsi. Endülüs'ün Serkusta şehrine mensuptur. Mekke-ye yerleşmiş ve yıllarca orada kalmıştır. Mekke'de Mâlikîliğin imamı olmuştur. Orada hadis ilimlerinde büyük âlim faziletli kişi îbn Mektum İsa ibn Zer el-Heravi'den hadis öğrenmiştir. Ondan Buharî'nin kitabını rivayet etmiş, el-Huseyn et-Tari'den Müslim'in kitabını rivayet etmiş­tir. Ayrıca başkalarından da rivayette bulunmuştur.


es-Selefi ondan söz etmiş ve: "Üstattır, âlimdir, fakat nazil isnadı[36] çok kullanır" demiştir.


İbn Başkuval ise onun hakkında şöyle demiştir: "Hadis ve diğer ilimlerde temayüz etmiş âlim ve fazıl bir kişidir.'1 Çok değerli eserleri vardır. Ahbaru Mekke; et-Tecrid li's-Sıhhai's-Sitte veya Techdü's-Sıha-hi's-Sitteti fi'l-Hadis isimli kitaplar onundur. Bu kitapta Küiübi Sit-te'deki hadisleri biraraya getirmiştir. Bunlar: Buharı, Müslim, Ebu Dâ-vud, Tirmizî. Nesei ve Mâlik'in kitabıdır.


Rezin hicri 535 senesi (miladi 1140) Muharrem ayında vefat etti. Bir görüşe göre ise hicri 525 senesinde vefat etmiştir. Birincisi daha doğrudur. Allah kendisine rahmet eylesin. 

Bu Bölümdeki(16) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-16.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: Rezin ibn Mııaviye isimli bir şahsın hadis kitaplarını bira-raya getirdiğini okudum. Bu şahıs hakkında biraz bilgi verir misiniz? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.