☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Uyün'ül Eser S: Bir sabah gazetesi yayın evlerinden birinin müdür yardım­cısına ait bir beyanat yayınladı. Buna göre yayınevi 650 yıllık yazma bir eseri yayımlayacakmış. Bu kitabın adı Uyunul Eser olup yazarı İbn Seyyid'in Nas imiş. Bu eser Arab dünyasındaki savaşları anlatıyormuş. Bu yazma eser hakkına bilgi verir misiniz?

Sorularla islamiyet-7->CEVAP: Bu kitabın tam adı Uyunul Eser fi Fünun'il Meğazi ve's-Siyer'dir.


Bu kitabın ele aldığı konu büyük Peygamber Hz. Muhammed'in hayatıdır. Hz. Peygamber'in savaşları bu kitabın konularından bazıları­dır. Aslında bu kitap (yazma olmaktan çıkıp) yirmi yıl Önce basılı hale gelmiş bulunmaktadır. Ben şahsen bu esere çok defa başvurdum.


Bu kitabı Kahire'de Halk Kapısında Saadet Yolu ile anılan yerde bulunan Kudsi Kütüphanesi hicri 1356 yılında basmıştır. Kitapla bir­likte Yusuf b. Abd'ul Hadi tarafından kaleme alınmış ta'likat (notlar) da basılmıştır.


Bu baskı Emir Tahir -ki Emir Abdulkadir Cezairi'nin torunudur-nüshasının Şam kütüphanesindeki nüsha ve Mısır kütüphanesindeki nüsha ile karşılaştırılması sonucunda gerçekleştirilmiştir.


Karşılaştırma Abdulkadir Mübarek, îzz'ud-din Tenühi, Rıdvan Muhammed Rıdvan, Abd'ul Mecid Hüseyni ve Hüsameddin Kudsi gi­bi profesörler tarafından yapılmıştır.


Kitap iki cilt halinde basılmıştır. Birinci cildi 300, ikinci cildi 350 sayfadan fazladır.


Yazarına gelince: İbn Seyyid'in Nas edebiyatçı, şair ve pek çok eser kaleme alan bir âlimdir. Hicri 671 yılı sonlarında Kahire'de dün­yaya gelmiştir. Pek çok hocadan ilim tahsil etmiş, hadis ilmini babasın­dan ve İbn Dakik'ul-İyd'den öğrenmiş ve uzun süre bu zat ile birlikte olmuştur. Bundan ilim tahsil ederek usul-i fıkıh'ta ondan icazet almış­tır. Ayrıca İbn'un-Nehhas'tan nahiv ilmini öğrenmiştir.


Salih camiinde hadis dersleri okutmuş, Hendek camiinde hatiplik yapmıştır.


Yazar siyer ve tarih alanlarında şaheserler meydana getirdiği gibi şahane şiirler de söylemiştir. Pek çok metni ve (hadis) senetlerini ez­berinde bulunduran yazar latif, tatlı ve eşsiz sohbetler yapardı. Aynı za­manda düzgün bir inanç sahibi idi.


Kendisinin başka kitapları da vardır.


Uyûn'ül Eser isimli kitabı Nur'ul Uyun adı altında kısaltarak ikin­ci bir eser meydana getirmiştir.


Tirmizînin kitabının bir kısmını şerh etmiş, daha sonra onu Ebu'l Fadl el-Irâki tamamlamıştır.


Efendisinden çocuk dünyaya getiren cariye (ümmü veled)lerin sa­tışının yasak olduğunu bildiren bir kitap da yazmıştır.


Merhum, hicri 734 yılı şaban ayında vefat etmiştir.


 

Bu Bölümdeki(7) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-7.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Uyün'ül Eser S: Bir sabah gazetesi yayın evlerinden birinin müdür yardım­cısına ait bir beyanat yayınladı. Buna göre yayınevi 650 yıllık yazma bir eseri yayımlayacakmış. Bu kitabın adı Uyunul Eser olup yazarı İbn Seyyid'in Nas imiş. Bu eser Arab dünyasındaki savaşları anlatıyormuş. Bu yazma eser hakkına bilgi verir misiniz? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.