☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Hz. İsa'nın Hayatı-S:Meryem suresinde Hz. İsa'nın dilinden şöyle buyuruluyor: Doğduğum gün, öleceğim gün, ve diri olarak kabrimden kaldırıla­cağım gün esenlik banadır. (Meryem/33) Hz. İsa'nın kıyametten sonra bin yıl yaşayacağı söyleniyor, bu doğru mudur?

Sorularla islamiyet-8->CEVAP: Cenab-ı Allah, bakire Meryem'ul Betül'ün oğlu İsa'ya ge­be kalıp onu dünyaya getirdikten sonra kavmine geldiği anları şu ayet­lerde anlatmaktadır:


Dediler ki: "Ey Meryem! Hakikaten sen çok garip bir iş yapmış­sın! Ey Harun'un kız kardeşi! Senin baban kötü bir adam değildi. Annen de iffetsiz değildi." Bunun üzerine çocuğu gösterdi. "Biz beşikteki bir sabî ile nasıl konuşuruz?" dediler. Çocuk (İsa) şöyle dedi: "Ben Allah'ın kuluyum. O, bana Kitab verdi ve beni pey­gamber yaptı. Nerede olursam olayım, O, beni mübarek kıldı. Ya­şadığım sürece bana namazı ve zekâtı emretti. Beni anneme say­gılı kıldı. Beni bedbaht bir zorba yapmadı. Doğduğum gün, ölece­ğim gün ve diri olarak kabirden kalkacağım gün esenlik banadır." (Meryem/27-33)


Burada zikrettiğimiz ayetlerden sonuncusu soruda yer alan ayettir.


Bu ayette Hz. İsa için üç aşamada esenlik ve güvenlik olduğu bil­dirilmektedir.


Bunlardan birisi doğduğu gündür. Yani doğduğu sırada ondan şey­tana bir pay yoktur.


Bu dünyadaki hayatı sona erip eceli gelince öldüğünde de kendi­sine bir güvenlik ve esenlik vardır.


Üçüncü olarak öldükten sonra diriltildiğinde güven içinde olacak, tüm insanların korkuya kapılacağı kıyamet gününün dehşetinden emin olacak ve korku duymayacaktır.


İmam Râzi diğer âlimlerden aktararak bu konuda şunları söyle­mektedir:


Ayette geçen esenlik ifadesinin karşılığı olan selam kendisiyle gü­venlik meydana gelen şeydir. Nitekim nimetlerde âfet olmaması ve selâmet içinde olmak da bir esenliktir.


Sanki Hz. İsa daha doğar doğmaz söylediği bu ifade ile rabbinden bunu istemiştir. Hz. İsa'nın bu isteği (daha İsa doğmazdan önce) Hz. Allah'ın Yahya peygambere yaptığını haber verdiği şeydir. Hz. Allah onun hakkında şöyle buyurur:


Doğduğu gün, öleceği ve diri olarak kabrinden kaldırılacağı gün ona selam olsun. (Meryem/15)


Peygamberler mutlaka duaları kabul olunan kimselerdir. İnsanın selamete, güvenlik içinde olmaya en çok ihtiyaç duyduğu zaman âyette ifade edilen vakitlerdir; doğum günü, vefat günü ve Öldük­ten sonra diriltildiği gün. Bu üç vakit, insanın tüm durumlarda esenliğe ihtiyacı olduğunu göstermektedir.


Mutluluğun toplu halde elde edilmesi Allah tarafından verilmesi ile olur. Hz. İsa, her durumda korkudan ve âfetlerden korunmuş olmak için Allah'tan esenlik istemiştir.


Bu âyetler açıkça göstermektedir ki ölüm, öldükten sonra dirilmek gibi her insanın başına gelen ve gelecek olan şeyler, Hz. İsa'nın da başına gelecektir.


İbn Kesir diyor ki:


Bu ayetler Hz. İsa'nın Allah'ın yarattığı bir kul olduğunu isbat et­mektedir. İsa da diğer yaratılmış olanlar gibi yaşar, ölür ve öldük­ten sonra diriltilir. Fakat insanlara en zor gelen (yukarda işaret edilen) hallerde Allah ona esenlik verecektir. Allah ona salat ve selâm etsin.


Hz. isa'nın kıyametten sonra bin yıl yaşayacağına dair elimizde bir bilgi yoktur.

Bu Bölümdeki(8) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-8.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Hz. İsa'nın Hayatı-S:Meryem suresinde Hz. İsa'nın dilinden şöyle buyuruluyor: Doğduğum gün, öleceğim gün, ve diri olarak kabrimden kaldırıla­cağım gün esenlik banadır. (Meryem/33) Hz. İsa'nın kıyametten sonra bin yıl yaşayacağı söyleniyor, bu doğru mudur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.