☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Cami Parasını Faizle Vermek SORU: Camiye ait parayı camiinin maslahatı için faize vermek ca­iz midir?

Sorularla islamiyet-8->CEVAP: Allah ribayı kesin olarak yasaklamıştır. Bu yasaklama, birkaç merhalede gerçekleşmiştir. Kur'an-ı Kerim evvela riba (faiz) ye­menin bir Yahudi adeti ve tabiatı olduğunu bize haber vermektedir. Al­lah (c.c) yahudileri ribadan sakındırdığı halde onlar almaya devam et­mişlerdir. Kur'an şöyle buyuruyor:


Menedildikleri halde faiz almaları... ((Nisa/161)


Sonra Kur'an, geçmiş milletlerin şeni; yüz kızartıcı bir şekilde yaptıkları kötülükleri haber veriyor, onların kat kat faiz yediklerini di­le getirerek şöyle diyor:


Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran/130)


Sonra Kur'an kesin ve katı olarak ribanın çoğunu da azını da ha­ram kılarak şöyle diyor:


Allah, alım satımı helâl, faizi haram kılmıştır. (Bakara/275) Şüphe içinde olanlara da Kur'an şöyle diyor:


Eğer tevbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir. Ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz. (Bakara/279)


Yani faizi bıraktığınız zaman yapmanız gereken şey, insanlardan aldığınız faizi geri vermeniz, yalnız ana paranızı almanızdır. Böylece ne kimseye zulmetmiş, ne de zulme uğramış olursunuz.


Allah Rasûlü (s.a) ribadan kesinlikle sakındırıp, faiz alanı, vereni lanetleyerek şöyle diyor:


Kıyamet gününde faiz yiyen çarpılmış ve deli olarak diriltilir.


Ve yine şöyle buyuruyor!


Faiz çok da olsa neticede insanı fakirleştirir.


Bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, hiç bir surette camiye ait olan malları, paraları faiz mukabilinde vermemek lazımdır. Çünkü o fazlalık ribadır. Allah güzeldir, ancak güzel şeyleri kabul eder. Mescitleri -ki Al­lah'ın evleridirler- şüpheden uzak, temiz mallarla onarmamız, onların ihtiyaçlarını helâl parayla karşılamamız lazımdır. Bu nedenle caminin mallarını ribadan uzak tutmamız gerekmektedir.


 

Bu Bölümdeki(8) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-8.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Cami Parasını Faizle Vermek SORU: Camiye ait parayı camiinin maslahatı için faize vermek ca­iz midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.