☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Dini bakış açısından aşağıdakilerden hangisi daha uygun­dur: Yırtılmış ve eski bir Kur'an nüshası bulunduğu zaman onu oldu­ğu gibi muhafaza mı edeyim, yoksa onu yakayım mı?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Kur'an-ı Kerim Yüce Allah'ın kitabıdır. Geçmişte ve gele­cekte onu hiçbir şey geçersiz (batıl) kılamaz. Hikmet sahibi ve övgüye layık Allah katından indirilmiştir. İzzet ve celal sahibi rabbimiz onun hakkında şöyle buyurmaktadır:


Şüphesiz size Allah'tan bir nûr ve apaçık bir kitap gelmiştir. Allah, rızasını gözetenleri onunla selamet yollarına eriştirir ve onlan iz­ni ile karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Onları doğru yola iletir. (Mâide/15-16)


Biz bu Kur'an'ı bir dağa indirmiş olsaydık, sen onun, Allah kor­kusuyla baş eğerek parça parça olduğunu görürdün. Bu misalleri insanlar düşünsünler diye veriyoruz. (Haşr/21)


Müfessirler Vakıa süresindeki şu âyetlere dikkat çekmişlerdir:


Hayır! Yıldızların yerlerine yemin ederim ki -bunun ne büyük ye­min olduğunu bir bilseniz!- şüphesiz bu, korunmuş bir kitapta bu­lunan değerli bir Kur'an'dır. Ona ancak temizlenenler dokunabilir. O, âlemlerin rabbin'den indirilmiştir.


Müfessirlerden bazıları bu âyette geçen korunmuş kitap'ian kaste­dilenin, Allah'ın kelamını ihtiva eden Mushaf-ı Şerif (Kur'an) olduğu­nu söylemişlerdir.


Madem ki Mushaf-ı Şerif Yüce Allah'ın kelâmını ihtiva etmekte­dir, o halde onun korunması, saklanması ve küçük düşürülmemesi ge­rekir. Bu sebeple Kur'an-ı Kerim'in üstüne başka bir şeyi koymamak, tahkir edileceği veya horlanacağı yerlere bırakmamak bir müslümanın uyması gerekli İslâmî edeplerdendir. Seleften bazıları Mushafın korun­ması ve ona hürmet konusunda daha da ileri gitmişler ve onun için aya­ğa kalkmışlar ve onu öpmüşlerdir. Bu, saygıda ileri bir noktadır.


Fıkıhçılar Mushafı saygınlığına ve konumuna uygun olmayan şeylere maruz kalmasından korumak için, tuvalet gibi içerisinde pislik bulunan yerlere Mushaf la (Kur'an'Ia) birlikte girmenin haram olduğu­nu söylemişlerdir.


Bütün bunlardan şunu anlayabiliriz: Okunurken veya taşınırken fazla kullanılması sebebiyle parçalanmış bir mushaf bulunduğu zaman, sahibinin bu mushafın okunamayacak duruma gelmiş yapraklarını yakması daha uygundur. Bir kimse böyle bir mushaf nüshasını pisliğin bulaşamayacağı bir yerde muhafaza edebilirse bunda da bir sakınca yoktur. Başarının sahibi Allah'tır.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Dini bakış açısından aşağıdakilerden hangisi daha uygun­dur: Yırtılmış ve eski bir Kur'an nüshası bulunduğu zaman onu oldu­ğu gibi muhafaza mı edeyim, yoksa onu yakayım mı? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.