☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Hz. İsa'nın Vefatı-SORU: Hz. İsa'nın vefat ettiği doğru mudur?

Sorularla islamiyet-9->CEVAP: Bu konuda Kur'an'da şöyle buyurulmuştur:


Allah buyurdu ki: "Ey İsa, seni vefat ettireceğim, seni nezdime yükselteceğim, seni inkâr edenlerden arındıracağım ve sana uyan­ları kıyamete kadar kâfirlerden üstün kılacağım. Sonra dönüşünüz bana olacak. İşte o zaman ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında ben hükmedeceğim." (Âl-i İmran/55)


Menar Tefsirinde şöyle denmektedir: (Ayetteki) teveffî kelimesi­nin anlamı bir şeyi eksiksiz olarak almaktır. Bu nedenle öldürmek an­lamında kullanılmıştır.


Bir diğer ayette: "Allah, ölüm sırasında canları vefat ettirir" buy-rulmaktadır. (Zümer/42)


Aynı konuda diğer bir ayet de şöyledir:


De ki: "Size vekil kılman ölüm meleği sizi vefat ettirecektir..." (Secde/11)


Âl-i İmran süresindeki ayeti okuyunca bu ayetteki vefat kelimesinin akla ilk getirdiği mana: "Seni vefat ettireceğim. Vefattan sonra da katım­da yüksek bir makama alacağım" şeklindedir. Nitekim Hz. İdris hakkın­da: "Onu yüksek bir makama çıkardık" (Meryem/57) buyurulmuştur.


Demek oluyor ki Hz. İsa vefat etmiş, ölmüştür. Bu konudaki riva­yet ve kavilleri bilmeksizin bu ayeti okuyan kişinin anlayacağı budur. Zira ibareden akla ilk gelen budur. Başka ayetlerden getirilen deliller de bunu desteklemektedir.


Fakat bazı müfessirler Hz. İsa'nın bedeni ile birlikte gökyüzüne çekildiğine dair rivayetler zikretmişlerdir.


Muhammed Abduh bu konuda şöyle diyor:


Bazı müfessirler Hz. Allah'ın İsa peygamberi hem ruhu, hem be­deni ile aldığı (göğe çektiği) görüşündedirler. Fakat ayet yalın ma­nası ile normal ölümü, vefat etmeyi ifade etmektedir. Hz. İsa'nın bedeni ile birlikte göğe çekildiği konusunda mütevatir derecesin­de hadis yoktur. Bu konudaki hadisler ahad'dır. Oysa konu gaybı ilgilendiren bir husus olduğundan itikat konusudur. İtikat konula­rında ancak kesinlik ifade eden belgeler dikkate alınır. Çünkü iti­kat konularında istenilen kesinliktir.

Bu Bölümdeki(9) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-9.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Hz. İsa'nın Vefatı-SORU: Hz. İsa'nın vefat ettiği doğru mudur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.