☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Vesvese neden kaynaklanır ve ona karşı koymak için yapı­lacak bir dua var mıdır?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Vesvese neden kaynaklanır ve ona karşı koymak için yapı­lacak bir dua var mıdır?Cevap: Vesvese, şeytanın fena düşünceleri insanın nefsine fısılda-masıdır. Sahih hadiste rivayet edildiğine göre şeytan insanın damarla­rına kadar nüfuz eder. Bu hadis, insana vesvese veren sebeplerin çok­luğunu anlatır.

Yine bir hadis-i şerifte Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmaktadır:

Şeytan birinizin yanına gelir ve ona "Şunu kim yarattı? Bunu kim yarattı..." diye sormaya başlar. Sonunda: "Allah'ı kim yarattı?" di­ye sorar. Kimin başına böyle bir şey gelirse Allah'a sığınsın ve bundan vazgeçsin.

Vesveseye maruz kalan kişi endişe ve paniğe kapılmamalıdır. Çünkü Allah Teâlâ mücerret vesveseden dolayı insanı cezalandırmaz. Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmaktadır:

Ümmetimin gönlüne gelen nefsâni temayülleri -fiilen işlemedikçe yahut diliyle söylemedikçe- Allah affedecektir.

Sahabe-i kiram Rasûlullah'a (s.a), şeytanın zaman zaman gönülle­rine konuşulması zor şeyleri getirip bıraktığından şikayet ettiler. Hz. Peygamber şeytana işaret ederek onlara şöyle dedi: "Onun (şeytanın) hilesini vesveseye çeviren Allah'a hamd olsun,"

Vesveseye' maruz kalan kişinin Allah'a sığınmak suretiyle vesve­seye direnmesi ve ondan kurtulmaya çalışması gerekir. Çünkü Kur'an şöyle buyurmaktadır:

Ne zaman şeytandan kötü bir düşünce seni dürtüklerse hemen Al­lah'a sığın. Çünkü O, işitendir, bilendir. (A'raf/200)

Aynca vesveseye maruz kalan kişinin Felâk ve Nâs süreleriyle Âyete'l-Kürsi'yi de okuması gerekir.

Vesveseye maruz kalan kişi rivayet edilen şu duayı da okuyabilir:

Ey gökleri ve yeri yaratan, gaybı ve görünen âlemi bilen herşeyin rabbi ve mâliki olan Allahım! Senden başka hiçbir ilahın olmadı­ğına şahitlik ederim. Nefsimin şerrinden, şeytanın şerrinden ve onun şirkinden sana sığınırım. O'nun ismiyle başlarım. Göklerde ve yerde hiçbirşey O'nun ismiyle birlikte zarar veremez. O, işiten­dir, bilendir. Allahım! Dünya ve âhirette sen'den afiyet dilerim. Allahım! Dinimde, dünyamda, ailem ve malımda senden af ve esenlik diliyorum. Allahım kusurlarımı ört ve beni korkularımdan emin kıl. Allahım, önümden, arkamdan, sağımdan ve solumdan gelecek tehlikelere karşı beni koru.

Ya rabbi! Bana yardım et, benim aleyhime olacak bir yardımda bulunma. Bana doğru yolu göster ve hidayetimi kolaylaştır. Ba­na zulmedenlere karşı bana yardım et. Ey rabbim! Beni sana şükredici, seni zikredici, senden korkan, sana itaat eden, sana karşı mütevazı olan, yönünü sana dönen ve tevbe eden kulların­dan eyle. Ya rabbi! Tevbemi kabul eyle, günahlarımı temizle, du­alarımı kabul eyle, delilimi kuvvetli, lisanımı doğru eyle, kalbi­me hidayet eyle.

Ey hayy ve kayyum olan Allahım! Senin rahmetini istiyorum. Bü­tün işlerimi düzelt. Bir an bile beni nefsime bırakma. Allah bana

kâfidir. O'ndan başka ilah yoktur. Ben sadece O'na tevekkül ede­rim. O, büyük arşın sahibidir.
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Vesvese neden kaynaklanır ve ona karşı koymak için yapı­lacak bir dua var mıdır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.