☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Herhangi bir işi başardığı takdirde, yedi çeşit meyve dağı­tacağını adayan, fakat adağını yerine getirmeyen adam, bir haram işle­miş olur mu? Ve eğer bu meyveleri alırsa kendisi ve ailesi onlardan yi­yebilirler mi?

Sorularla islamiyet-18-> Cevap: Adak kişinin bir ibadet yapmayı veya bir sadaka vermeyi ve bir teberruda bulunmayı kendine vacib kılmasıdır. İmam Kurtubi el Cami' li Ahkam'il-Kur'ân adlı kitabında şöyle diyor:


Adağın hakikati, adak adayan kişinin kendisine vacib olmayan bir şeyi vacib durumuna getirmesidir. Kur'ân-ı Kerimde salih kullar­dan bahsedilirken şöyle deniliyor:


O kullar, şiddetli bir günden korkarak verdikleri sözü yerine geti­rirler. (İnsan/7)


Bu şu demektir: mümin nefsine vacib kıldığı şeyi yerine getirir. Allah (c.c) hacılardan bahsederken de şöyle buyuruyor:


Sonra kirlerini gidersinler, adaklarını yerine getirsinler ve o eski evi (Kabe'yi) tavaf etsinler. (Hac/29)


Bu da Allah'tan hacılara bir emir olup eğer adakları varsa yerine getirsinler demektir.


Aziz ve celil olan Allah, Bakara Suresinde şöyle buyuruyor:


Yaptığınız her harcamayı ve adadığınız her adağı muhakkak Allah bilir. Zalimler için hiç yardımcı yoktur. (Bakara/270)


Bu ayet de gösteriyor ki adağını yerine getirmeyen kimseyi Allah hesaba çekecektir.


Yine Allah (c.c) İmran'ın karısından sözederken de şöyle buyuruyor:


İmran'ın karısı şöyle demişti: "Rabbim! Karmmdakini azatlı bir kul olarak sırf sana adadım. Adağımı kabul buyur. Şüphesiz hak­kıyla işiten ve (niyetimi) bilen sensin." (Âl-i İmran/35)


Yine Kur'ân'ın bildirdiğine göre İmran'ın karısı bu adağını yerine getirmiştir.


Hz. Peygamber (s.a) adakta bulunulan şeyi yerine getirmemekten sakındırmış ve şöyle buyurmuştur:


Adağınızı yerine getirin.


Ve yine şöyle buyurmuşlardır:


Kim bir şeyin ismini vererek adakta bulunmuşsa onu yerine getir­meye çalışsın.


Ve yine buyuruyorlar ki:


Kim Allah'a itaat edeceğine dair adakta bulunmuşsa Allah'a itaat etsin.


Bunlardan anlıyoruz ki, bir çok meyve toplayıp fakirlere dağıta­cağına dair nezirde bulunan kişinin bunu yerine getirmesi lazımdır. Tabii ki nezre konu olan iş yerine gelmiş ise. Adağı yerine getirmemek haramdır. Onun ve ehlinin bu meyvelerden yemeleri de haramdır. Çünkü Sahih-i Buharı ve Müslim'de, Abdullah b. Ömer'den şöyle ri­vayet ediliyor:


İhramlı iken av avlayan kişi avladığından ve ceza olarak ödediği hayvandan yiyemeyeceği gibi, adak adayan kişi de adanan şey­den bir şey yiyemez. Bunun dışında, ceza olarak ödediği şeyler­den yiyebilir.


Bu da adanan bir şeyden yemenin haram olduğunu göstermekte­dir. Ancak eğer adam bu meyveleri kendine ve çocuklarına sarfetmek için adakta bulunursa, o zaman hem kendisinin, hem de çocuklarının bu meyvelerden yemeleri mubah olur.   Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-18.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


☝https://www.muhammediyye.org/☝

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷
Soru: Herhangi bir işi başardığı takdirde, yedi çeşit meyve dağı­tacağını adayan, fakat adağını yerine getirmeyen adam, bir haram işle­miş olur mu? Ve eğer bu meyveleri alırsa kendisi ve ailesi onlardan yi­yebilirler mi? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.