☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Başka gezegenlerde yaşayan insanlar varmıdır?

Sorularla islamiyet-18->Cevap: İslâm dininde, insanları, fezanın keşfinden alıkoyacak bir engel yoktur. Diğer yıldızlarda hayat olup olmadığını araştırmaya da bir mâni yoktur. Bilakis Kur'an böyle bir keşfe insanları teşvik ediyor. Meselea bir ayette şöyle deniyor:

De ki: "Göklerde ve yerde neler var bakın (da ibret alın!)" (Yu­nus/101)


Yine diğer gezegenlerde hayat olduğu da Kur'an tarafından red­dedilmiyor. Aksine bazı ayet-i kerimeler semada da kainatların olduğu­na işaret ediyorlar. Çünkü semavat, semanın çoğuludur. Sema ise, bir şeyi kapsayan demektir. Allah, Şura suresinde şöyle buyuruyor:


Gökleri, yeri ve bunların içinde yayıp ürettiği canlıları yaratması da O'nun delilllerindendir. O dilediği zaman bunları biraraya top­lamaya da kadirdir. (Şuara/29)


Müfessirlere göre Kur'an'da geçen dabbe, hareket eden, yürüyen hayvan demektir. Kur'an-ı Kerim dabbe'nin yerde ve gökte dağıldığı­nı söylüyor. Şihabeddin el-Alusi (v.h. 1270) şöyle diyor:


Sahih hadîslere göre semada canlılar mevcuttur. Bunlar ise cen­net ve cennetin dışındakilerin binekleridirler. Ve yine müvekkel meleklerin varlığına dair de hadisler vardır. Her bir semada hay­vanat ve mahlukatın olması akıldan uzak değildir. Ancak biz bu canlıların suretlerini ve mahiyetlerini bilemiyoruz. Hadislerde de bunlar hakkında herhangi bir bilgi verilmemiştir. Allah şöyle buyuruyor:


Allah şu anda bilemeyeceğiniz daha nice şeyleri yaratır. (Nahl/8)


Rasathanelerde bugün ay üzerinde bazı şeyler görüyorlar. Fakat araçlarının yetersizliğinden bunlara kesin bir teşhis koyamıyorlar. Bu mahlukların ay dışında da mevcut olmaları muhtemeldir. Bu gibi mahlukatın varlığı, dince inkar edilmemiştir. Bunlar hakkın­da konuşmak da dine herhangi bir zarar vermez.


Semavatdan kasıt, iklimleri/beldeleri kuşatan şey demektir. Yani her memleketin atmosferine sema denilir. Hayvanların sayısını ancak Allah bilir. Bazıları ancak aletlerle görülebilir. Bazıları da aletsiz olarak görülür.


Her ne olursa olsun, bize düşen dine, hariçten bir yük yükleme-mektir. Dinin kesin emirlerini, onun esas olan hedefinden saptırmamak lazımdır. Şeref olarak dine bu yeterlidir ki, o ilme çağırıyor, yerin ve göğün derinliklerini araştırmaya davet ediyor ve hiç bir zaman bilimle çatışmıyor.     Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-18.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Başka gezegenlerde yaşayan insanlar varmıdır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.