☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: İslâm'da bilimin yeri nedir, bilim dinle çelişir mi?

Sorularla islamiyet-18->Cevap: Nereden bakarsanız bakın İslâm ilim dinidir. Bunun de­lili, Allah'ın, Kur'an'daki ilk emrinin oku olmasıdır. Allah şöyle bu­yuruyor:


Yaratan rabbinin adıyla oku! O insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten rabbin, en büyük kerem sahibidir. (Alak/1-5)


Allah'ın müslümanlara ilk kelimesi ve ilk emri oku'duv. Okumak ilim ve marifetin kapısıdır. Yine ilk inen ayetler "Kalemle yazmayı öğ­reten" buyurarak, yazmaya işaret ediyor. Yazının eğitimde yeri büyük­tür. Başka bir ayet-i kerimede de Allah kaleme yemin ederek şöyle bu­yuruyor:


Nun, kaleme (ve kalem tutanların) yazdıklarına and olsun. (Ka­lem/l)


Yemin eden kişi yanında değeri olan bir şeyle yemin eder. Kur'an bu yeminiyle bize şunu ifade ediyor: Yazmak da okumak kadar önem­li ve değerlidir.


Sonra Kur'an ilim taleb etmeye teşvik etmiş. İnsan başlangıçta bir §ey bilmez. Ancak Allah Teâlâ ona ilmini araştırmak için çeşitli yollar ve vesileler yaratır. Allah şöyle buyuruyor:


Allah, sizi analarımızın karnından hiçbir şey bilmez bir vaziyette çıkardı. Şükredesiniz diye size kulaklar gözler ve kalpler verdi. (Nahl/78)


Size az bir bilgi verilmiştir. (İsra/85)


Allah (c.c) Kur'an-ı Kerim'de Rasûlünü ve dolayısıyla müslüman-ları ilme teşvik ederek şöyle buyuruyor:


"Ey rabbim benim ilmimi artır!" de.


Kur'an-ı Kerim beşerin babası olan Adem'den bahsederken bu ib­ret dolu kıssayı Adem'i ilimle süslediğini ifade ederek perçinliyor. Adem'in ilim vasıtasıyla mükerem olan meleklerden daha faziletli ol­duğunu bildiriyor. İlminden dolayı meleklere Adem'e saygı duymaları­nı emretmiştir.


Yine Kur'an-ı Kerim bildiriyor ki, sağlam ve derin bir ilim Allah korkusunun anahtarıdır. Çünkü insanın ilmi arttıkça bir çok şey öğre­nir, hayatın çeşitli yollarını görür. Yerde ve gökte bulunan ilahi kurde-tin tecellilerini idrak eder. Bu da onu kesin bir imana ve Allah'a derin bir saygıya götürür. Bu nedenle Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:


Kulları içinden ancak âlimler (Allah'tan gereğince) korkar. (Fa-tır/28)


Derin bir ilme dayanan imanın, ilimsiz ve basiretsiz bir imandan daha kuvvetli olduğunda şüphe yoktur.


Kur'an ilmin ve âlimin değerini gözümüzde büyütmek, cahili ve cehaleti de gözümüzde kötülemek için bakınız ne buyuruyor:


De ki: "Hiç bilenlere bilmeyenler bir olur mu?" (Zumer/9) Cenab-ı Hak âlimlerin mevkilerini şöyle dile getiriyor:


İlimde yüksek gayeye erişenler ise "Ona inandık; hepsi rabbimiz tarafındandır" derler. (Bu inceliği) ancak akl-ı selim sahipleri dü­şünüp anlar. (Âl-i İmran/7)


Allah Rasûlü (s.a) ilmin şanını yüceltmiş, onun kadrini bütün de­recelerin üstüne çıkarmış ve şöyle buyurmuş:


Şüphesiz melekler ilim ehline kanatlarını gererler.


Rasûlullah ilim öğrenmenin bütün müslümanlara vacib olduğunu ifade ederek şöyle buyuruyor:


İlim öğrenmek, kadm-erkek tüm müslümanlara farzdır.


Ne kadar uzak olursa olsun ilim diyarına gidip ilmi almak için de şöyle buyuruyor:


İlim Çin'de de olsa arayınız.


Ve yine şöyle buyuruyor:


Ben ancak muallim olarak gönderildim.


Böylece anlıyoruz ki İslâm'da ilmin yeri çok yücedir. İslâm ilme, akla, ikna ve fikre dayanan bir dindir.    Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-18.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: İslâm'da bilimin yeri nedir, bilim dinle çelişir mi? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.