☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bazı gençler, vücutlarına aslan ve kaplan gibi hayvanların resimlerini nakşettiriyor. Dinin dövme hakkındaki görüşü nedir? Döv­me işinde kullanılan maddeler pismidir? Dövme ile namaz kılmak ca­iz midir?

Sorularla islamiyet-18->Cevap: Çağdaş âlimler dövmenin vücuda yapılan bir nişan oldu­ğunu söylüyorlar. İnsanlar bunu çeşitli yollardan ve çeşitli renklerle yapıyor. Kimisi elinin dışına, kimisi pazusuna kimisi yanağına, kimisi de göğsüne yaptırıyor. Çok eskilerde de bazı insanlar bazı menfaatler için bunu yapmışlardır. Bazen de deriyi yarmakla yapılır ki bu bu hüz­ne delalet eder.


Bazı iddialara göre dövme kem gözlerden sakınmak için yapılır. Kimisine göre bir imtiyaz simgesidir, kimisi de bunu bir kabilenin ala-


met-i farikası olarak görür. Veya bir toplumsal mevki kabul edilir. Ba­zen de dövme dağlamakla beraber, suçlularda ve mahkumlarda kulla­nılmış. Medeniyet eseri olarak da milletlerde dövmeye rastlanmaktadır.


Dövme, iğne veya benzeri sivri bir şeyle cilte nakşedilir. Cahiliye döneminde bunu zinet olarak yapıyorlardı. Erkekler dövme yapılan or­ganın kuvvetlendiğine inanıyorlardı.


Alusi Buluğ'ul-İrab adlı kitabında şöyle diyor:


Dövme yapmak çirkin ve kötü bir gelenektir. Bu nedenle İslâm şe­riatı onu yasaklamıştır. Çünkü onda Allah'ın yarattığı şeyi değiş­tirmek vardır. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur:


Allah Teâlâ dövme yapanı lanetlemiştir. İbn'ül-Esir şöyle diyor:


Vasime cildine dövme yapan kişi demektir. Dövme cilde iğne ile kazınır, sonra ona yeşil veya mavi renkli boya ya da sürme konur.


Bundan da anlıyoruz ki, dövme dinen haramdır. Allah Teâlâ bunu bilmeden yapan kimseyi bağışlar. Haram olduğunu bilerek yapan, fa­kat pişman olup tevbe eden kimseyi de Allah affeder.


Dövme işinde kullanılan maddenin temiz veya pis olmasına gelince, eğer o necis bir maddeden ise necis, temiz bir maddeden ise temizdir.


Dövme yaptıran kişi, eğer o dövmeyi yok edebilirse, hemen yok etmelidir. Herhangi bir yolla onu gideremezse, onun eserinin kalma­sında ona bir günah yoktur. O da diğer müslümanlar gibi namaz kıla­bilir. Çünkü Allah şöyle buyuruyor:


Allah her şahsı, ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılar. (Ba­kara/286)


Ve yine şöyle buyuruyor:


Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor ve Allah çok bağışla­yan ve çok merhamet edendir.     Bu Bölümdeki(18) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷


  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-18.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


☝https://www.muhammediyye.org/☝

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Bazı gençler, vücutlarına aslan ve kaplan gibi hayvanların resimlerini nakşettiriyor. Dinin dövme hakkındaki görüşü nedir? Döv­me işinde kullanılan maddeler pismidir? Dövme ile namaz kılmak ca­iz midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.