☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Allah'ın hastalığı yaratmasının hikmeti nedir?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Allah'ın hastalığı yaratmasının hikmeti nedir?Cevap: İnsanoğlu hayatla ilgili konularda ne kadar isabetsiz karar veriyor, dünyada ne kadar büyük hatalar işliyor. Bununla birlikte, dü­şünsel veya amelî planda ciddi gayretler de göstermiyor.

İnsanlar öteden beri hastalığı acılardan bir acı olarak görmüşler. Ona bir nevi mihnet ve insanları üzen ve ümitsiz eden bir şey olarak bakmışlar. Halbuki insanlar ibret gözüyle bakarlarsa hastalık da bir ne-

vi nimettir. Her ne kadar o nimet gibi görünmese de insanlara faydası dokunur. İnsanlara hücum eden vahşi bir canavar, parçalayıcı bir ars-lan ve müstebid bir hakim durumundaki olaylara hastalık karşı kor. Bu olaylar insanları devamlı çalışan bir alet durumuna getirir, bu da bede­ni yıpratır, asapları bozar. İstirahat etmesi gerektiği halde, hırs ve ta­mah onları bundan alıkor. Hastalık ise onu istirahata mecbur bırakır. Öyle ise biz neden hastalığı bir nevi istirahat kabul etmeyelim?! Haya­tın, karmaşası, telaş ve hay-huyu arasında hastalık bir nevi istirahattır.

Hastalık aynı zamanda bir ders ve ibret vesilesidir. Zira insan has­ta olmayınca sıhhatin değerini anlamaz. Çünkü her şey ancak zıddıyla bilinir. Bu nedenle, meşhur bir darb-ı meselde şöyle deniliyor: "Hasta­lık, sıhhatlilerin başı üzerinde bir taçtır. Onu ancak hastalar görür."

Böylece hastalık esnasında insan sıhhatin kıymetini anlar, hasta­nın muhtaç olduğu şefkati hisseder ve ona nasıl muamele edilmesi ge­rektiğini öğrenir.

Yine hastalık insanların gururunu kırar. Onu mütavazi kınp teva-zuya yöneltmesi açısından da nimet sayılır. Zira insan sıhhatli iken yer­yüzünde çalımla yürür, yeri deleceğini sanır, boyca dağı geçeceğini ha­yal eder, kimsenin kendisini mağlup edemeyeceğini zanneder. Sanki hiç bir vakit zayıf ve zelil düşmeyecekmiş gibi davranır. Fakat hasta­lık kendisini yakalayınca, kuvvetten düşürüp yatağa çivileyince insan Allah'ın kudreti karşısında ne kadar aciz olduğunu hisseder. Bunun ya-nısıra da dünyanın gelip geçici olduğunu idrak eder.

Yine hastalığın şu nimet yönü de var: İnsanlar çoğu zaman Al­lah'ın zikrinden gafil kalırlar. Çünkü hayatın meşgaleleri, dünyanın ib-tilaları onu bu zikirden alıkor. Hastalık gelip çattığı zaman insan ister istemez, korkarak ve umarak nefsini Allah'a teslim eder, zikir ve teş­bihle O'ndan şifa diler. Böylece hastalık insan için bir temizlenme ve­silesi olur.

Yine hastalıkların başka bir nimet yönü de günahlara kefaret kılın­masıdır. Hastalıklar günahları giderir, sevapları artırır. Eğer hasta kişi hastalıktaki nimeti bilseydi belki fazlasını isterdi.

Ve yine hastalık insanların vefasını sınamanın en iyi aracıdır. Çün­kü ancak hastalık esnasında gerçek dostlar belli olur ve dostların ger­çek şefkati ve ilgisini görürsün.

Bu satırları yazdığım zaman hasta bulunduğum için, söyledikleri­mi fiilen tecrübe ettim

Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Allah'ın hastalığı yaratmasının hikmeti nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.