☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Gayr-ı müslim Kur'an-ı Kerim'e dokunabilir mi? Bir müs-lüman bir gayr-i müslimden hediye olarak mushaf alabilir mi?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Gayr-ı müslim Kur'an-ı Kerim'e dokunabilir mi? Bir müs-lüman bir gayr-i müslimden hediye olarak mushaf alabilir mi?Cevap: Mushaf Allah'ın kulu ve rasûlü Muhammed'e inzal ettiği vahiylerin iki kapak arasında toplanmış halidir. Bir kısım fakihlere gö­re gayr-i müslimlerin Mushaf a dokunmasına izin vermemek gerekir. Çünkü onlar iman temizliğinden mahrumdurlar.

Ve yine bazı fakihler cünüp veya abdestsiz olan kişinin de Mus­haf a dokunmasını yasaklamışlardır.

İbn Ömer'in rivayetine göre Rasûlullah (s.a) kötülükte bulunmala­rı ihtimalinden dolayı mushafla düşman olan bir memlekete sefer et­meyi yasaklamıştır. Rasûlullah Amr b. Hazm'a yazdığı mektupta şöyle diyor:

Kur'an'a ancak temiz olanlar dokunsunlar. Burada Kur'an'dan maksat mushaftır.

Fakihler temiz olmayanların Mushaf a dokunamayacağına delil olarak şu ayet-i kerimeyi öne sürüyorlar:

Ona ancak temizlenenler dokunabilir. (Vakıa/79) Yani cünüp ve abdestsiz olanlar dokunamazlar.

Ancak bazı âlimler "ona ancak temizlenenler dokunabilirler" aye-tiyle Levh-i Mahfuzdaki kitabın kasdedildiğini söylemişlerdir. Kimisi­ne göre de bu ayet, levh-i mahfuzdaki kitaba, ancak pak olan melekle­rin dokunabileceğini ifade ediyor, "İnsanların elindeki mushafa ise me-cusi de, münafık da dokunabilir" demişlerdir.

Diyebiliriz ki: Eğer bir gayr-ı müslim Kur'an'ı okumak ve öğren­mek maksadıyla eline alıyorsa ona mani olmak doğru değildir.

Bir müslümanın bir gayr-i müslimden hediye olarak bir Mushaf almasında hiç bir mahzur yoktur. Bilakis Kur'an'ı korumak ve değer­lendirmek için güzel bir şeydir
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Gayr-ı müslim Kur'an-ı Kerim'e dokunabilir mi? Bir müs-lüman bir gayr-i müslimden hediye olarak mushaf alabilir mi? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.