☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bazı gazete ve dergilerde insanların talihleri hakkında tah­minlerde bulunuluyor. Bu hususta İslâm'ın hükmü nedir?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Bazı gazete ve dergilerde insanların talihleri hakkında tah­minlerde bulunuluyor. Bu hususta İslâm'ın hükmü nedir?Cevap: Yıldız ve burçlara göre istikbalden haber vermek, insanla­rı saptırmak, onların akıllarını hafife almak demektir.

Şüphesiz, bir kısım gazetelerin istikbalden ve yıldızlara göre kişi­lerin geleceğinden haber vermeleri, okurlarını bir nevi hafife almaları demektir.

Allah, gaybı yalnız kendisinin bileceğini ifade ederek Kur'an'da şöyle buyurmuştur:

Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır, onları O'ndan başkası bil­mez. O karada ve denizde ne varsa bilir. O'nun ilmi dışmda bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır. (En'am/59)

Ve yine Allah şöyle buyuruyor:

(Rasûlüm!) De ki: "Mülkün gerçek sahibi olan Allahım! Sen mül­kü dilediğine verirsin ve mülkü dilediğinden geri alırsın. Dilediği­ni yüceltir, dilediğini de alçaltırsın. Her türlü iyilik senin elinde­dir. Gerçekten sen her şeye kadirsin. Geceyi gündüze katar, gün­düzü de geceye katarsın. Ölüden diriyi çıkarır, diriden de ölüyü çı­karırsın. Dilediğine de sayısız rızık verirsin." (Âl-i İmran/26-27)

Ve yine Allah şöyle buyuruyor:

Kıyamet vakti hakkındaki bilgi, ancak Allah'ın katındandır. Yağ­muru o yağdırır. Rahimlerde olanı O bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Yine hiç kimse nerede öleceğini bilemez. Şüphesiz Allah, her şeyi bilendir. Her şeyden haberdardır. (Lok­man/341)

Allah Rasûlü (s.a) de şöyle buyuruyor:

Kim bir falcıya veya bir kahine gidip ondan bir şey sorup da onu tasdik ederse, kırk gün namazı kabul edilmez.

Ve yine Hz. Peygamber şöyle buyuruyor:

Kim bir müneccimi veya bir kahini tasdik ederse, o şüphesiz Mu-hammed'e indirileni inkar etmiş demektir.

Kahin gaybı bildiğini iddia eden veya istikbalden haber veren ve­ya sırlara muttali olduğunu veya nefis ve kalblerde sır olarak duran şeyleri bildiğini söyleyen kişi demektir. Çünkü bunları gerçek manada ve vakıaya mutabık olarak bilen yalnız ve yalnız Allah'tır.

Yıldızlara bakarak, istikbalden haber vermeye kalkışmanın haram kılınması, felek ve yıldızları incelemeyi haram kılmaz. Bu nedenle bir kısım din bilginleri şöyle söylemişlerdir: Dinde yasaklanan şey, istik­balle ilgili kehanette bulunmaktır. O da yağmurun yağması, rüzgarın esmesi, insanların başına ne geleceği gibi işleri yıldızların zuhuruyla ve onların seyriyle bildiklerini iddia etmektir. Halbuki bu ilim ancak Allah'a hastır.

Allah daha iyi bilir.
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Bazı gazete ve dergilerde insanların talihleri hakkında tah­minlerde bulunuluyor. Bu hususta İslâm'ın hükmü nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.