☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bazı insanlar gayelerine ulaşmak, şifa bulmak veya para sahibi olabilmek için ölmüş velîlere adak adıyorlar. Bazı insanlar da -benzer sebeplerle- türbelere para bağışında bulunuyorlar. İslâm'ın bu konudaki hükmü nedir?

Sorularla islamiyet-19->Soru: Bazı insanlar gayelerine ulaşmak, şifa bulmak veya para sahibi olabilmek için ölmüş velîlere adak adıyorlar. Bazı insanlar da -benzer sebeplerle- türbelere para bağışında bulunuyorlar. İslâm'ın bu konudaki hükmü nedir?Cevap: Adak; kişinin kendi nefsine, ibadet, sadaka vesair gibi bir şeyi vacib kılmasıdır. Bu da, ya istenen bir şeye ulaşmak, ya da isten­meyen bir şeyden kurtulmak gayesiyle yapılıyor.

Bir kısım fakihler nezri (adağı) mekruh görüyorlar. Çünkü nezir­de bulunan kişi nezredilen şeyi yapmayı bir şeyin olması veya olma­ması şartına bağlıyor. Mesela diyor ki: "Eğer ben falan işi başarırsam,

şifa bulursam, kazanırsam, galip gelirsem şu kadar mal tasadduk ede­ceğim veya şu kadar gün oruç tutacağım veya şu kadar rekat namaz kılacağım."

Bir hadis-i kudside şöyle buyuruluyor:

Benim takdir etmediğim bir şey Adem oğluna nezirle gelmez. Fa­kat bununla cimrinin malı elinden çıkar.

Hadis-i Kutsideki Adab adlı kitabımda ifade ettiğim üzere Allah (c.c) demek istiyor ki, insanoğlu "Eğer falanca şeye ulaşırsam şu kadar mal tasadduk edeceğim" diyerek adakta bulunuyor. Oysa bu, Allah'ın (c.c) kaza ve kaderini geri çevirmez. Ancak Allah (c.c) bununla kulu­nun- cimriliğini gidermek için onun elindeki maldan tasadduk ettirir.

Nezir, ancak şanı yüce olan Allah için yapılır. Bir müslümanm, bir

velîye veya başka bir insana adakta bulunması caiz olmaz.

İmam Rafii Şerh'ül-Minhaç adlı kitabında şöyle diyor:

Bir velinin, bir şeyhin veya salih kişinin adına nezir yapılır, nez-reden kişi bu niyetle adağını yerine getirirse, bu nezir batıldır ve hiç bir değeri yoktur. Bu yerlerin özel yerler olduğuna, bu yerlerle belala­rın def edildiğine, nimetlerin celbedildiğine, hastalıklara şifa bulundu­ğuna inanmak da batıldır. Yine türbelere, kandil, mum ve yağ adamak da batıldır.

Hele bilhassa kabirlere yağdanlık, mum ve kandil koymak tama­men batıldır.

Mahluklardan herhangi biri için adakta bulunmak caiz değildir.

Çünkü adak (nezr) bir ibadettir. İbadet ise ancak Allah'a yapılır. Allah (c.c) Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor:

De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm alemlerin rabbi Allah içindir. O'nun ortağı yoktur. Bana sadece bun­lar emrolundu ve ben müslümanların ilkiyim." (En'am/162-163)

Yine türbelere para atmak da dinen caiz olmayan bir iştir. Çünkü bu paralar genellikle uygun olmayan kimselerin cebine gidiyor. Teberruların ihtiyaç sahiplerine takdim edilmesi, bunun da sadece Allah rı­zası için yapılması gerekir.

Muvaffak kılan sadece Allah'tır....
Bu Bölümdeki Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.

 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.


 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Soru: Bazı insanlar gayelerine ulaşmak, şifa bulmak veya para sahibi olabilmek için ölmüş velîlere adak adıyorlar. Bazı insanlar da -benzer sebeplerle- türbelere para bağışında bulunuyorlar. İslâm'ın bu konudaki hükmü nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.