☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Sorularla islam-19->Semavi din ne demektir?

Sorularla islam-19->semavi-din-ne-demektir?

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖
                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha sığınırız,kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.
Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.
                 S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks
الامام سيد محمد الهاشمي
Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.


 • اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

   بسم الله الرحمان الرحيم

 • يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَطِيعُواْ اللّهَ وَأَطِيعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِي الأَمْرِ مِنكُمْ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلاً

  Ya eyyuhallezine amenu ediullahe ve ediur resule ve ulil emri minküm, fe in tenaza'tum fi şey'in fe rudduhu ilallahi ver resuli in küntüm tü'minune billahi vel yevmil ahir. Zalike hayrun ve ahsenu te'vila.
 • Nisa﴾59﴿
   Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin, sizden olan ülü’l-emre de. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz -Allah’a ve âhirete gerçekten inanıyorsanız- onu, Allah’a ve peygambere götürün. Bu, elde edilecek sonuç bakımından hem hayırlıdır hem de en güzelidir.Semavi Din

 

Soru: Semavi din ne demektir?


Cevap: Yeryüzünde çok sayıda din ve inanç vardır. Bunların bir kısmı insanların kendileri veya başkaları için icad ettikleri beşeri din­lerdir. Bunların dışında bir de semavi dinler vardır. Semavi din, sema­ya/göğe nisbet edilen dindir. İslâm lisanında semâ duaların kıbîesidir. Sema, yüceliğin simgesidir. Çünkü Allah Teâlâ yüce ve büyüktür. Se­mavi din ile, ilahi din kastedilir. Çünkü gerçek manada semavi din Al­lah katından gelen dindir. Her ne kadar sonradan bozulma ve değişme­ye maruz kalsa da aslı ilahi olan dindir. Musevilik ve Hrıstiyanlık se­mavi dinlerden sayılırlar. Çünkü her ikisi de sonradan bozulmuş olsada aslında Allah katından gelmişlerdir. Müslümanın Allah katından ge­len bütün semavi dinlere, kitap ve peygamberlere inanması gerekir. Kur'an-ı Kerim Bakara sûresinde şöyle buyurur:

Peygamber ve inananlar, ona rabbinden indirilene inandı. Hepsi Allah'a meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı. "Pey­gamberler arasında hiçbirini ayırdetmeyiz, işittik, itaat ettik. Rab-bimiz! Affını dileriz, dönüş sanadır" dediler. (Bakara/285)

Âl-i İmran sûresinde de şöyle buyrulur:

De ki: "Biz, Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yakub oğullarına indirilenlere, Musa, İsa ve diğer peygamber­lere rableri tarafından verilenlere iman ettik. Onları bir birinden ayırdetmeyiz. Biz ancak O'na teslim oluruz." (Âl-i İmran/84)

Bir müslümana, işaret ettiğimiz semavi dinlere iman etmesi rabbi tarafından emredilmiş olmakla beraber, aynı zamanda son ve kapsam­lı din olan İslâm'a bağlı kalması da rabbi tarafından emredilmiştir. Bu konuda Hak Tealâ şöyle buyurmaktadır:

Kim İslâmiyet'ten başka bir dine yönelirse, onunki kabul edilme­yecektir. O, âhirette de kaybedenlerdendir. (Al-i İmran/86) 
 • Tevhid
 • Kur'an
 • Sorularla İslam-19.Bölüm
 • Sorularla İslam-Bölümler
 • ☝📖 المحمية 📖☝

S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks-الامام سيد محمد الهاشمي -Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar

Sorularla islam-19->Semavi din ne demektir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.