☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: Ey bürünüp sarınan Muhammedi Kalk da uyar. Rabbini yücelt. Giysilerini temiz tut. Kötü şeyleri terke devam et. Bu âyetlerin anlamı ve nüzul sebebi nedir?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Bu âyetler Mekki olan Müddessir sûresinin ilk bölümüdür. Bu sûre Rasûlullah'a (s.a) ilk nazil olan Kur'an sûrelerindendir. İmam Buharı Sahihinde bu âyetlerin nüzul sebebi hakkında Rasûlullah'ın (s.a) şöyle dediğini rivayet eder:


Hirada bir ay kaldım. Hıradaki günlerim sona erince aşağı inerken bana seslenildi. Önüme, arkama, sağıma soluma baktım hiç kim­seyi göremedim. Sonra bana tekrar seslenildi. Etrafıma baktım, yine bir şey göremedim. Sonra bana tekrar seslenildi. Başımı kal­dırınca havada arşın üzerinde onu -yani Cebrail'i- gördüm. Bu­nun üzerine beni şiddetli bir titreme tuttu. Hatice'ye geldim ve "beni örtün, beni örtün, üzerime soğuk su dökün" dedim. Bunun üzerine Allah Teâlâ şu âyetleri inzal buyurdu:


Ey sarınıp bürünen Peygamber! Kalk, insanları uyar! Rabbini yü­celt! (Müddesir/1-3)


Âyetlerin anlamı şöyledir:


Ey elbiselerine sarınıp bürünen ve uyuyan Peygamber! Uykundan kalk, üstünden örtünü at, insanlara rabbinin davetini ulaştır, onlara peygamber olduğunu bildir ve senden yüz çevirip sana icabet etmez­lerse cnları Allah'ın azabı ile korkut.


"Rabbini yücelt" yani rabbinin, mâlikinin ve işlerini düzene ko­yan Allah'ın herşeyden büyük olduğuna iman et. İmanını göstermek için "Allahu ekber" kelimelerini tekrar et. Bazı imamların dediğine gö­re burada kastedilen takdis ve tenzih tekbiridir; yani O'ndan başkasını dost edinme, O'ndan başkasına kulluk etme, O'ndan başkasını üstün görme, nimeti sadece O'ndan bil. Rivayet olunur ki Ebû Süfyan Uhud savaşında şöyle dedi: Hubel'i yücelt. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a) şöyle buyurdu:


Allahu a'lâ ve ecel (Allah büyüktür ve yücedir) deyiniz. Giysilerini temiz tut.


Bu âyetin anlamının, davranışlarını düzelt veya ruhunu arındır ve­ya vücudunu temizle şeklinde olduğu söylenilmiştir. Elbiseni pislik ve kirlerden temizle anlamına geldiği de söylenilmiştir. Elbiselerin temiz tutulmasının iki şekilde olacağı rivayet edilmiştir: Birincisi paçaların veya eteklerin kısaltılmasıdır. Çünkü bunlar uzun olursa elbiseye pis­lik bulaşır. Bu sebeple Hz. Ömer (r.a) eteğini uzattığını gördüğü bir ki­şiye şöyle dedi: "İzarını yukarı kaldır, çünkü bu takvaya ve temizliğe daha uygundur ve daha kalıcıdır." Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur:


Mü'minin izan, şekil olarak inciklerinin yarısına kadar uzanır. To­pukla bu bölge arasında olmasında da bir sakınca yoktur. Bundan daha aşağıya sarkarsa o, cehennemdedir.


Yine Hz. Peygamber (s.a) şöyle buyurmuştur:


Kim böbürlenmek için izarını uzatırsa Allah Teâlâ kıyamet günü onun yüzüne bakmaz.


Elbise temizliğinin diğer şekli ise onları yıkayarak pislikten te­mizlemektir. Bunun içindir ki âlimler, elbiseleri temizlemenin vacib olduğunu söylemişlerdir. Bazıları da şöyle demişlerdir: Sadece temiz bir elbise ile namaz kıl.


"Kötü şeyleri terk et" yani günahları terket ve masiyetlerden uzak dur. Çünkü günah ve masiyetler Allah'ın azabına götürür. Neyi kasdet-tiğini en iyi bilecek olan Allah Teâlâ'dır.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: Ey bürünüp sarınan Muhammedi Kalk da uyar. Rabbini yücelt. Giysilerini temiz tut. Kötü şeyleri terke devam et. Bu âyetlerin anlamı ve nüzul sebebi nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.