☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Kur'an-i Kerim'in zikrettiği maun kelimesinin anlamı nedir?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Allah Teâlâ Maun sûresinde şöyle buyuruyor:


Dini yalan sayanı gördün mü? İşte o yetimi itip kakar; yoksulu do­yurmaya teşvik etmez; yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar. Onlar gösteriş yapanlardır. En ufak bir yardımı esirgerler.


Sûrenin son âyetindeki maun (en ufak bir yardım) kelimesinden neyin kastedildiğinin belirlenmesi konusunda müfessirler pek çok gö­rüş zikretmişlerdir. Maun, itaat ve bağlılıktır, denilmiştir, malın farz kı­lman zekatıdır, denilmiştir, yine maunun ödünç verilen şey olduğu ve hak anlamına geldiği de söylenilmiştir. Fakat bunların en meşhur olanı şudur: Maun ile, insanların birbiriyle yardımlaşmasını kolaylaştıran ve aralarındaki alış-verişle iyi ve cömert insanların tanınmasını sağlayan her türlü faydalı şey kastedilmiştir. Bu sebepledir ki müfessirlerden bir grup, evdeki tencere, balta, kova, bardak, ateş ve benzeri her türlü şe­yin ödünç olarak verilmesinin genel isminin mâûn olduğunu söylemiş­lerdir. Onlar, mâûn kelimesinin kökünde bu anlamın bulunduğunu ifa­de etmişlerdir. Çünkü bu kelimenin kökünde azlık anlamı vardır, el-Ma'n, az bir şey demektir. Bu sebeple Kurtubi, su, tuz ve ateş gibi (is­tenildiği zaman) esirgenmesi caiz olmayan şeylerin mâûn olduğunu söylemiş ve Hz. Aişe'den (r.a) bununla ilgili şu hadisi rivayet etmiştir:


Ya Rasûlullah, istenildiğinde esirgenmesi helâl olmayan şey nedir?


Su, ateş ve tuz.


Ya Rasûlullah! Suyu anladım, peki tuzun ve ateşin durumu nedir?


Ey Âişe! Ateşi veren kimse sanki bu ateşle pişirilen şeylerin ta­mamını tasadduk etmiş gibidir. Tuzu veren kişi sanki bu tuzla lez­zetlendiren şeylerin tamamını tasadduk etmiş gibidir. Su bulundu­ğu zaman bir yudum su ikram eden kimse sanki altmış kişiyi hür­riyetine kavuşturmuş gibidir. Su bulunmadığı zaman bir yudum su ikram eden kimse bir kişiyi diriltmiş gibi olur. Bir kişiyi dirilten, sanki bütün insanlığı diriltmiş gibidir.


Kurtubi bu hadisi Sa'lebi'nin tefsirinde rivayet ettiğini söylemiş­tir. Bu hadisi İbn Mace de Sünen'înde rivayet etmiştir. Senedinde za­yıflık vardır. Muhaddisler bu hadisin derecesi hakkında ne söylerlerse söylesinler bu hadis mâûn ile insanların birbirlerine yardım etmeleri­nin zor olmadığı faydalı şeylerin kastedildiğine işaret etmektedir. Bu tür şeyler az ve basit olmalarına rağmen -ihlasla ve Allah rızası için verildiği zaman- Allah'tan büyük bir sevap olarak sahibine geri döner.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Kur'an-i Kerim'in zikrettiği maun kelimesinin anlamı nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.