☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: Çokluk kuruntusu sizi o derece oyaladı ki nihayet kabirleri ziya­ret ettiniz. Bunun manası nedir?

Sorularla islamiyet-11->CEVAP: Bu âyetlerin anlamı şöyledir: Mal ve evlatlarınızın çoklu­ğuyla övünmek, kabile ve aşiretlerinizle gururlanmak, dünya arzuları­na ve lezzetlerine dalmak sizi o kadar meşgul etti ki bu sebeple Allah'a itaati unuttunuz, O'nun emirlerini ve çağrısını terkettiniz. Nihayet "ka­birleri ziyaret ettiniz" yani ölünceye kadar öyle devam ettiniz, kabir ahalisinden oldunuz. Kabirlerde siz birer ziyaretçisiniz; kıyamet günü oradan çıkacaksınız ve bir ziyaretçinin kendi evine dönüşü gibi rabbinıze döneceksiniz ve oradan en son varacağınız yere varacak; ya cennete veya cehenneme gideceksiniz, bu dünyada yaptıklarınızdan hesa­ba çekileceksiniz.


Abdullah ibn Abbas'tan (r.a) şöyle dediği rivayet edilmiştir:


Rasûlullah (s.a) elhakümü't-tekasür âyetini okudu sonra şöyle de­di: "Tekâsürü'l-emval, malın haksız yere toplanması, hakkının ve­rilmemesi ve biriktirilip yığılmasıdır."


Kur'an-ı Kerim diyor ki:


Altın ve gümüşü biriktirip Allah yolunda sarf etmeyenlere can ya­kıcı bir azabı müjdele! Bunlar cehennem ateşinde kızdınldığı gün, alınları, böğürleri ve sırtları onlarla dağlanacak, "Bu kendiniz için biriktirdiğinizdir; biriktirdiğinizi tadın" denilecek. (Tevbe/34-35)


Bu âyetin yahudiler hakkında nazil olduğu da rivayet edilmiştir. Yahudiler "Biz falanlardan ve filanlardan daha çoğuz" demişlerdi de sapıklık üzere ölünceye kadar bu iddialarla kendilerini avutmuşlardı. Yahudiler eskiden beri mal toplamak ve biriktirmekte hırslı bir millet olmakla meşhurdurlar. Bu âyetin çokluklarıyla Övünen iki kabile hak­kında nazil olduğu da söylenir. Onlar şöyle derlerdi: "Bizim şöyle ile­ri gelenlerimiz vardır, biz sayıca daha çoğuz, bizim arkamız daha kuv­vetlidir." Onlar böylece dünyada sahip oldukları şeylerle övünürler, bi­ri diğerinden fazla olursa sıra ölüleriyle övünmeye gelir ve ölen adam­larını saymaya başlarlardı. Bundan dolayı bir şair şöyle demiştir:


Öldükleri zaman görüyorum ki şu saray sahipleri Kayalardan binalar yaparlar hep kabirlerin üstüne Sadece övünmektir onlann varsa işleri güçleri Kabirlerde bile çıkmak isterler fakirlerin üstüne.


Müslim'in Sahih'inâe Mutarrıf, babasından şöyle rivayet eder:


Rasûlullah'a (s.a) gelmiştim. Tekâsür sûresini okuyordu. Buyurdu ki: "Ademoğlu malım-mülküm der. Halbuki malından sana ancak sadaka verip de öbür dünyaya geçirdiğin, yiyip de tükettiğin ve gi­yip de eskittiğinden başka ne var? Bunun dışındakiler elinden gi­der ve Ölünce onu insanlara terkeder."


Rasûlullah (s.a) bir keresinde de şöyle buyurmuştur:


Ademoğlunun iki vadi dolu altını olsaydı üçüncü bir vadi daha is­terdi. Ademoğlunun gözünü ancak toprak doldurur, sonra Allah tevbe edenin tevbesini kabul eder.

Bu Bölümdeki(11) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-11.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: Çokluk kuruntusu sizi o derece oyaladı ki nihayet kabirleri ziya­ret ettiniz. Bunun manası nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.