☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Kur'an-ı Kerim'de kaç tane Mekki, kaç tane Medeni sûre vardır?

Sorularla islamiyet-12->CEVAP: Kur'an sûreleri Mekki ve Medeni sûreler diye iki kışıma ayrılır. Rasûlullah (s.a) Mekke'de iken inen sûreler Mekki sûrelerdir. Bu, hicretten önceki dönemdir. Mekke'nin Mina, Arafat ve Hudeybiye gibi varoşları da Mekke'ye dahildir. Medeni sûreler ise Peygamber'in (s.a) Medine'ye hicretinden sonra Medine'de inen sûrelerdir. Bedir, Uhud ve Sel gibi varoşlar da Medine'ye dahildir.


Kur'an sûrelerinin tamamı 114 tanedir. Bunlardan 85 tanesi Mek­ke'de, kalan 29 tanesi de Medine'de nazil olmuştur. el-Burhan isimli ki­tapta ifade edildiğine göre Medine'de ilk nazil olan sûre Bakara süre­sidir. Sonra sırasıyla Enfal, Al-i İmran, Ahzâb, Mümtehine, Nisa, Zil-zal, Hadid, Muhammed, Ra'd, Rahman, İnsan, Talâk, Beyyine, Haşr, Nasr, Nûr, Hac, Münafikûn, Mücadele, Hucurat, Tahrim, Saf, Cuma, Teğabün, Fetih, Tevbe ve Mâide sûreleri inmiştir.


Mekki sûrelerde Kur'an'ın hitap şekli genellikle "Ey insanlar!" bi­çimindedir. Çünkü o zaman genellikle Mekkelilere hitap edilmektedir; onlar da kâfirdir. Medeni sûrelerde ise genellikle "Ey iman edenler!" tarzındaki hitap şekli kullanılır. Çünkü Medinelilerin çoğunluğu iman etmiş kimselerdir.


Aynı şekilde geçmiş dönemleri anlatan sûreler Mekkidir, cezala­rın ve farizaların (yükümlülüklerin) zikredildiği sûreler de Medeni'dir.


Bazı âyetler de vardır ki Mekke'de inmişlerdir fakat Medeni sû­relere izafe edilmişlerdir ve yine bazı âyetler de vardır ki Medine'de nazil olmuşlardır, fakat Mekki sûrelere izafe edilmişlerdir. Bütün bunlar Allah'ın vahyi ile belirlenmiştir ve Cebrail (a.s) vasıtasıyla bil­dirilmiştir.

Bu Bölümdeki(12) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-12.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Kur'an-ı Kerim'de kaç tane Mekki, kaç tane Medeni sûre vardır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.