☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Kur'an Okurken Şeytandan Allah'a Sığınmak--SORU: Allah Teâlâ buyuruyor ki: Kur'an okuyacağın zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın. Na­mazda iken "eûzübillahimineşşeytanirracim" demeden veya besmele­yi okumadan Kur'an'ı okuyan kimse hakkında dinin hükmü nedir? Be­nim bu suali sormamın sebebi, bazı İslâm ülkelerindeki kimi cami imamlarının namazada eûzü besmeleyi zikretmediklerini görmüş ol­mamdır.

Sorularla islamiyet-12->CEVAP: Nahl sûresinde Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:


Kur'an okuyacağın zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın. Doğrusu şeytanın, inananlar ve yalnız rablerine güvenenler üze­rinde bir nüfuzu yoktur. Onun nüfuzu (etkisi) sadece onu dost edi­nen ve Allah'a ortak koşanlar üzerindedir. (Nahl/98-100)


Ayet-i kerimedeki "Kur'an okuyacağın zaman" ifadesinin anlamı, Kur'an okumayı istediğin zaman eûzü çek, demektir. Cumhur-u fuka-haya göre (yani fıkıhçıların çoğunluğuna göre) Kur'an okumaya eûzü çekerek başlamak mendubtur. Müslümanların çoğu da bu hükümle


amel etmişlerdir. Namaz dışında Kur'an okunduğu zaman durum böy­ledir. Namazdaki kıraat esnasında eûzü çekmeye gelince bazı fıkıhçı-lar bunu vâcib görmüşlerdir. İbn Şirin, en-Nehai ve bir grup âlimin, na­mazın her rekatında eûzüyü çektikleri ve istiaze (eûzü çekmek) konu­sundaki Allah'ın emirlerine genel bir anlam vererek uydukları rivayet edilir. Ebu Hanife ve Şafii, namazın birinci rekatında eûzüyü çekerler ve bir namazdaki bütün kıraatleri tek bir kıraat olarak görürlerdi. Mâ­lik ise farz namazlarda değil, Ramazandaki teravih namazında eûzü çe­kileceği görüşündedir.


Bütün âlimler istiaze cümlesinin Kur'an'dan olmadığında icma et­mişlerdir. Bu sebeple biz de namazda kıraate başlarken eûzü çekmenin farz değil, sünnet olduğu görüşünü tercih ediyoruz.


Besmeleye gelince bu, "bismillahirrahmanirrahim" cümlesidir. Fıkıhçılardan bir kısmı besmelenin Kur'an'dan bir âyet olduğu görü­şündedirler bir kısmı sadece Fatiha sûresinden bir âyet olduğunu söy­lemişlerdir.


Mâliki mezhebine mensup olan kişi besmeleyi terkeder. Çünkü İmam Mâlik besmeleyi Kur'an'dan bir âyet olarak görmez, ona göre nafile namazlarda besmeleyi okumak caizdir. Hanefî mezhebine men­sup bir kimse namaz kılarken besmeleyi açıkça değil, gizlice söyler.


Bundan anlıyoruz ki (namazda) besmele çekmek, üzerinde ihtilaf edilen ictihadi bir konudur. Birinci görüşle amel eden kimsenin yaptı­ğı da, diğer görüşle amel edenin yaptığı da caizdir. Allah hepsini hidâ­yete şevke der.

Bu Bölümdeki(12) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-12.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Kur'an Okurken Şeytandan Allah'a Sığınmak--SORU: Allah Teâlâ buyuruyor ki: Kur'an okuyacağın zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın. Na­mazda iken "eûzübillahimineşşeytanirracim" demeden veya besmele­yi okumadan Kur'an'ı okuyan kimse hakkında dinin hükmü nedir? Be­nim bu suali sormamın sebebi, bazı İslâm ülkelerindeki kimi cami imamlarının namazada eûzü besmeleyi zikretmediklerini görmüş ol­mamdır. Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.