☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Kur'an mahluk mudur veya münzel midir?

Sorularla islamiyet-12->CEVAP: Arzu ederdim ki bunun gibi hassas ve derin konulara ken­dimi sokup da meşgul olmayayım. Çünkü ortada ibadet, muamelat, gi­dişat, ahlâk ve diğer konularda sorulması ve anlaşılması gerekli pek çok soru var.


Bununla beraber yine de soruyu soranın arzusuna kısaca cevap vermek istiyorum: Kur'an-ı Kerim aziz ve celil olan Allah'ın kelâmı­dır. Geçmişte ve gelecekte onu geçersiz kılan ve kılacak olan hiçbir şey yoktur. Hikmet sahibi ve Övülmeye lâyık Allah'tan indirilmiştir. Allah Teâlâ onu peygamberi, güvenilir insan Hz. Muhammed'e (s.a) Cebrail (a.s) vasıtasıyla indirmiştir. Biz bu indirilişin mahiyetini bile­meyiz ve kavrayamayız. Fakat buna inanır ve bu konuda tartışmayı uzatmayız.


Mushaf-ı Şerifte okuduğumuz Kur'an kelimeleri Allah'ın ulvi ke­limelerinin lafzi suretleridir. Bunlar Allah katındaki kelâma delalet ederler. Allah'ın kelâmı ise Allah'ın kadim oluşu gibi, kadim (ezeli) bir sıfattır. Onlar ne bizim lafızlarımız ne de bizim harflerimiz gibidir.


Onun benzeri hiç bir şey yoktur. O işitendir, görendir. (Şûra/11)


Allah'ın kelamı bu anlama geldiğine ve bu özelliğe (yani başlan­gıcı olmayan ezeli sıfatına) sahip olduğuna göre biz Kur'an'm -Mus-haftaki yazılı lafızların işaret ettiği gerçek anlamı üzere- mahluk oldu­ğunu söylemeyiz. Çünkü o mahluk (yani yaratılmış) olsaydı hadis (ya­ni sonradan olma) olurdu. Eğer hadis olsayadı, Allah'a ait kadim bir sı­fat olmazdı. Kadim demek başlangıcı olmayan demektir. Mushafın içinde gördüğümüz yapraklara ve bu yapraklarda basılı ve yazılı keli­melere gelince bunların hepsi mahluktur (yaratılmıştır) ve hadistir (sonradan meydana gelmedir). Bunların kadim olduğunu söyleyeme­yiz. Ancak Allah'ın ezeli ve kadim kelamının bir delili/işareti olduğu­nu söyleyebiliriz.


Tekrar söylüyorum, dinimizin meselelerinden muhtaç olduğumuz şeylerle kendimizi meşgul etmemiz bizim için daha hayırlıdır. Zira bu gibi meseller hayli çoktur. Yolun doğrusunu göstermek Allah'a aittir.

Bu Bölümdeki(12) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-12.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Kur'an mahluk mudur veya münzel midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.