☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Kur'an'ı Bakara sûresinden başlayıp ezberlemeye çalışan genç bir kız ezberlemekte zorluk çekiyor ve zaman zaman hata yapı­yor. Bu konudaki hüküm nedir?

Sorularla islamiyet-14->CEVAP: Kur'an-ı Kerim, yüce Allah'ın kitabıdır. Rabbimiz onun hakkında şöyle buyurmaktadır:


Gerçekten size Allah'tan bir nur, apaçık bir kitap geldi. Rızasını arayanı Allah onunla kurtuluş yollarına götürür ve onları iradesi ile karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Onları doğru yola iletir. (Ma-ide/15-16)


Yüce Kur'an, Allah Teâlâ'nın mü'min kullarının önüne koyduğu bir ziyafet sofrasıdır. Allah Teâlâ mü'min kullarının gözlerine nur, ba­siretlerine hidayet olması, kalplerini tamir etmeleri, dünya ve ahiret sa­adetine ulaşmaları için bu sofrayı indirmiştir.


Peygamber Efendimiz (s.a) şöyle buyurmuştur:


Kur'an Allah'ın bir ziyafetidir. Bu sofradan alabildiğinizi alınız.


Yine şöyle buyurmaktadır:


Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğretendir.


Rabbinin kitabına yönelen, onu ezberlemeye çalışan ve okuyan bu müslüman genç kız, teşekküre ve takdire müstehaktır. Allah katında onun için büyük bir sevap vardır. Onun Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeye Bakara sûresinden başlaması bir zorunluluk değildir. Çünkü Bakara uzun bir sûredir. İslâm ülkelerindeki Kur'an kurslarında ve medrese­lerde Kur'an'ı ezberlemek isteyen genç kızlar ve delikanlılar genellik­le kısa sûrelerden ezberlemeye başlarlar. Onlar önce Kul eûzü birab-binnas'tan ezber yapmaya başlarlar ve amme cüzünü ezberleyip bitirin­ceye kadar devam ederler. Sonra sırısıyla Tebareke cüzünü, sonra Kad-semiallahu cüzünü ezberlerler. Ezber yapma melekleri kuvvetlendiği ve Kur'an sofrasına alıştıkları zaman artık Bakara sûresine ve ondan sonraki sûrelere geçebilir. Bakara gibi uzun sûreleri ezberlerken bun­ları rubu 'ulara ayırırlar. Her bir rubu'u bir merhalede veya iki merha­lede ezberlerler.


Unutmamamız gerekir ki hıfza yeni başlayan kimsenin Kur'an-ı Kerim'i kendi başına doğru bir şekilde okuması mümkün değildir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'in kendisine mahsus bir yazı şekli vardır. Bu nedenle Kur'an harflerinin ve kelimelerinin doğru ve isabetli bir şekil­de telaffuz edilebilmesi için daha önce Kur'an'ı ezberleyen ve Kur'an'ı doğru bir şekilde okuyabilen bir kimseden öğrenilmesine ihtiyaç vardır. Kur'an'ı ezberlemek isteyen faziletli genç kızların da kıraat ve ti­lavetin yolunu yöntemini -evde, okulda veya başka bir yerde— bilen bir kimsenin yardımıyla öğrenmesi gerekir.


Hıfza çalışırken bir harfin veya kelimenin teleffuzunda hataya düştüğü zaman bundan korkmaması gerekir. Allah'ın lütfuyle bu affe­dilir. Büyük olsun, küçük olsun Kur'an'ı ezberlemeye çalışan herkes ilk öğrenme aşamasında bu tür hatalara maruz kalır.


Allah Teâlâ mü'minlere merhametlidir, şefkatlidir.

Bu Bölümdeki(14) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-14.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Kur'an'ı Bakara sûresinden başlayıp ezberlemeye çalışan genç bir kız ezberlemekte zorluk çekiyor ve zaman zaman hata yapı­yor. Bu konudaki hüküm nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.