☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: "Eğer şükrederseniz elbette size (nimetimi) artıracağım" âyetinin anlamı nedir? Lisan ile şükretmek yeterli midir?

Sorularla islamiyet-14->CEVAP: Allah Teâlâ İbrahim sûresinde şöyle buyurur:


Hatırlayın ki rabbiniz size: "Eğer şükrederseniz, elbette size (him­metimi) artıracağım ve eğer nakörlük ederseniz hiç şüphesiz aza­bım çok şiddetlidir" diye bildirmiştir. (İbrahim/7)


Ayette geçen "Teezzene rabbuküm" ibaresi, "size bildirmişti, va-ad ederek haber vermişti veya izzeti, yüceliği ve büyüklüğü ile yemin etmişti ki..." demektir. Yani rabbiniz, nimetlerine şükrederseniz, size olan lütufunu takdir ederseniz, nimetlerine ve iyiliklerine hamd eder­seniz, hiç şüphesiz size bu nimtlerini artıracağını ve size olan bu lütfu-nu kat kat çoğaltacağını haber vermektedir.


Eğer nimete nankörlük ederseniz Allah'ın size yönelik azabı çok şiddetli olur, hem de nimetlerini elinizden alır, nankörlük ve inkarınız­dan dolayı sizi cezalandırır.


Peygamber Efendimiz (s.a) bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır: Kul, işlediği günah sebebiyle rızktan mahrum bırakılır.


Rivayet olduğuna göre Rasûlullah (s.a) bir dilenciye rastlamıştı. Fakat yanında hurmadan başka ona verecek bir şeyi yoktu. O hurmayı dilenciye vermek istedi, fakat dilenci bunu azınsıyarak kabul etmedi. Rasûlullah (s.a) daha sonra başka bir dilenciyle karşılaştı. Hurmayı ona verdi ve adam bu hurmayı aldı, teşekkür etti ve büyük bir övünç ve kı­vanç içerisinde şöyle dedi: "Bu Allah Rasûlünün verdiği bir hurmadır." Rasûlullah (s.a) bu adam için kırk dirhem tedarik ederek gönderdi.


Şükrün çeşitli kısımları vardır: Kalp ile yapılan şükür, dil ile olan şükür ve davranışlarla yapılan şükür. Kalbin şükrü, nimetin Allah'ın bir lütfü olduğuna inanmak ve bunu gönülden itiraf etmektir. Lisanın şük­rü, nimeti itiraf ettiğini ifade eden kelimeleri diliyle tekrarlamaktır. "Söz, kalbin göstergesidir" denilir. Davranışlarla yapılan şükür ise ni­meti güzel bir şekilde kullanmak, itaat, ibadet ve Allah yolunda sarfet-mek surityle o nimete ameli olarak teşekkür etmektir.


Şükrün bu nevilerinin hepsi gereklidir ve istenilmiştir. Şüphesiz ameli şükür bütün şükür çeşitlerinin özü ve esasıdır. Çünkü itaatle amel kalbin imanından kaynaklanır. Lafızlar ve kelimeler, içteki inan­cın dışardaki alamet ve işaretidir.


Eğer bir insan nimetin bilincinde ve etkisinde olmaksızın sadece şükre delalet eden kelimeleri söylemiş olsaydı bu yeterli olmazdı.

Bu Bölümdeki(14) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-14.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: "Eğer şükrederseniz elbette size (nimetimi) artıracağım" âyetinin anlamı nedir? Lisan ile şükretmek yeterli midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.