☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Zâriyat sûresinin ilk altı âyetinin anlamı nedir?

Sorularla islamiyet-13->CEVAP: Allah Teâlâ Zâriyat sûresinin başında şöyle buyurur: Esip savuran rüzgarlara, yağmur yüklü bulutlara, kolayca süzülen gemilere ve işleri yürüten meleklere andolsun ki size vaadedilen kesinlikle doğrudur ve kıyamet mutlaka kopacaktır.


Bu altı âyette Allah Teâlâ çok sayıda şeye yemin ediyor. Rivayet edildiğine göre bir seferinde Hz. Ali minbere çıktı ve şöyle dedi: "Ba­na Allah'ın kitabından ve Peygamberin sünnetinden ne sorarsanız so­run cevap vereceğim."


Birisi şöyle sordu: "Ey mü'minlerin emiri! "Ve'z-zâriyati zervan" âyetinin anlamı nedir?"


Hz. Ali şöyle dedi: "Bu rüzgar demektir." Adam yine sordu: "Fe'l-hâmilâti vikren ne demektir?" Hz. Ali: 'Buluttur' dedi. Adam yine sor­du: "Fe'1-câriyâti yüsran ne demektir?" Hz. Ali: 'Gemilerdir' dedi. Adam yine sordu: "Fe'1-mukassimati emran ne demektir?" Hz. Ali şöy­le cevap verdi: 'Meleklerdir.'


Yine rivayete göre bir adam Hz. Ömer'e gelir ve der ki: "Ey mü'minlerin emiri! Bana ve'z-zâriyati zervan'ın anlamını söyle!" Hz. Ömer (r.a) şöyle der: "Onlar rüzgarlardır. Bunu ben Rasûlullah'tan (s.a) işitmemiş olsaydım söylemezdim."


Adam: "el-Mukassimati emran"m anlamı nedir?" diye sorduğun­da, Hz. Ömer şöyle der: Onlar meleklerdir. Bunu ben Rasûlullah'tan (s.a) işitmemiş olsaydım söylemezdim."


Adam: "Bana ve'1-câriyâti yüsran'ın anlamını söyle!" der.


Hz. Ömer şöyle der: "Onlar gemilerdir. Bunu ben Rasûlullah'tan (s.a) işitmemiş olsaydım söylemezdim."


Müfessirler zariyat'm rüzgar, hâmilâî'm suyu taşıdığı için rüzgar, câriyat'm kolayca yüzen gemiler ya da yıldızlar mukassimat'm da Al­lah'ın emirleriyle inen melekler olduklarını söylemişlerdir.


Allah Teâlâ vaadettiğinin doğru bir haber olduğuna ve insanların mutlaka hesaba çekileceklerine dair bunlarla yemin etmiştir.

Bu Bölümdeki(13) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-13.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Zâriyat sûresinin ilk altı âyetinin anlamı nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.