☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Hz. Peygamber'in vefatından sonra müslümanlarm önderi kimler olmuştur?

Sorularla islamiyet-15->Cevap: Soruda kastedilen, Rasûlullah'm vefatından sonra müslü­manlarm idaresini ele geçiren ve müslümanlara rehberlik etme maka­mında bulunan kimseler ise, Hz. Ebubekir (r.a), Rasûlullah'm (s.a) ilk halifesidir ve insanların idaresini o ele almıştır.


Burada kastedilen, Hz. Peygamber'in (s.a) vefatından sonra İslâm toplumunda temayüz eden önemli şahsiyetlerin bilinmesi ise, bu büyük toplumda hayata ve olaylara yön verilmesinde onların (üstlendikleri) önemli rolleri ve gayretleri vardır. Unutmayalım ki Rasûlullah'ın (s.a) etrafında büyük ve bereketli bir topluluk bulunuyordu. Bunların başın­da da dört raşit halife gelmekteydi. Allah Tevbe suresinde bunlara şöy­le işaret etmektedir:


İyilik yarışında önceliği kazanan Muhacirler ve Ensar ile, onlara güzelce uyanlardan Allah hoşnut olmuştur, onlar da Allah'tan hoş­nutturlar. Allah onlara içinde temelli ve ebedi kalacakları, içlerin­den ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte büyük kurtuluş bu­dur. (Tevbe/100)


Burada Aşere-i Mübeşşere diye isimlendirilen, cennetle müjdele­nen on sahabiyi de bilmemiz gerekir. Allah Teâlâ onları insanların için­den seçmiş, diğerlerine üstün kılmış, cennetle müjdelemiş ve onları Peygamberi için vezir ve yardımcı kılmıştır. Bu sahabilerin isimleri şunlardır: Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, Talha ibn Ubeydullah, Zübeyr ibn el-Avvam, Abdurrahman ibn Avf, Sa'd'a ibn Ebi Vakkas, Said ibn Zübeyr ve Ebû Ubeyde ibn el-Cerrah.

Bu Bölümdeki(15) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-15.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: Hz. Peygamber'in vefatından sonra müslümanlarm önderi kimler olmuştur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.