☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Lokman asm, hangi ülkede yaşamıştır ve o bir peygamber midir?

Sorularla islamiyet-15->Cevap: Lokman el-Hakim, Lokman ibnu Bâûrâ'dır. Lokman sûre­sinde Cenab-ı Hak ondan şöyle söz eder:


Andolsun ki, Lokman'a, Allah'a şükretmesi için hikmet verdik. Şükreden kimse ancak kendisi için şükretmiş olur. Nankörlük eden de bilsin ki Allah herşeyden müstağnidir. Övülmeye layık olandır. Lokman oğluna öğüt vererek: "Yavrucuğum! Allah'a or­tak koşma! Doğrusu şirk büyük bir zulümdür" demişti. (Lok­man/12-13)


Görüşlerin çoğunluğu, onun bir peygamber değil bilge bir kişi ol­duğu yönündedir. İbn Abbas'ın (r.a) şöyle dediği rivayet edilir: "Lok­man ne bir peygamber, ne de bir melektir. O siyah bir çobandır. Allah ona hürriyetine kavuşmayı nasib etmiş, sözünden ve tavsiyesinden hoşnut olmuştur ve onun tavsiyelerini tutsunlar diye de Kur'an-ı Ke-rim'de onun kıssasını anlatmıştır."


Bir görüşe göre de o, peygamberlikle/nübüvvetle hikmet arasında muhayyer bırakılmış, o da hikmeti/bilgeliği seçmiştir. İbn'ul-Müsey-yeb onun Mısırlı siyahilerden bir siyahi olduğunu ve terzilik yaptığını söylemiştir.


Bir rivayete göre Habeşli bir köledir, marangozdur. Bir başka ri­vayete göre ise kendisine bakan bir adama şöyle demiştir: "Eğer bana kaim dudaklı olduğum için bakıyorsan bu dudaklar arasından ince söz­ler çıkar. Eğer bana siyah olduğum için bakıyorsan, kalbim beyazdır."


Birisi ona dedi ki: "Sen bizi görüp gözeten bir köle değil misin?" Lokman: Evet, dedi. "Seni bu makama getiren şey nedir?" diye sorunca, Lokman şöyle cevap verdi: "Doğruyu söylemek, emaneti yerine ge­tirmek, beni ilgilendirmeyen şeylerde susmak, beni ilgilendirmeyen ve bana faydası olmayan şeylerle ilgilenmemek."


Rivayete göre efendisi ona bir koyun kesmesini ve onun en güzel iki parçasını çıkarmasını emretmişti. O da kestiği koyunun dilini ve kalbini çıkarıp getirmişti. Aradan günler geçtikten sonra efendisi yine bir koyun kesmesini ve hayvanın en kötü iki parçasını çıkarmasını em­rettiğinde Lokman yine hayvanın dilini ve kalbini çıkarıp getirmiştir. Efendisi bunun sebebini sorunca şöyle cevap vermiştir: "Bu iki organ güzel olduğu zaman hayvanın içindeki organların en güzelidir. Çirkin olduğu zaman da hayvanın içindeki organların en çirkinidir."


Lokman'm pek çok hikmetli sözü vardır. Ona nisbet edilen hik­metli sözler meşhurdur. Bunlardan birisi oğluna söylediği şu sözdür: "Kötü kişilerle arkadaşlık eden iflah olmaz/başı dertten kurtulmaz. Di­line sahip olmayan daima kötülenir. Evladım! İyilerin kulu kölesi ol. Evladım! Güvenilir bir kimse ol, zengin olursun. Alimlerle birarada bulun, onlara yaklaş, fakat onlarla tartışmaya girme, sana verdikleri (bilgileri) al ve onlara nazikçe soru sor."


Şu söz de onun hikmetlerindendir: "Günah olmayan şeylerde ar­kadaşlarınla beraber ol/onlara muvafakat et. Dünyanın zenginliğini is­tiyorsan, insanların sahip oldukları şeylere gözünü dikme!"

Bu Bölümdeki(15) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-15.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: Lokman asm, hangi ülkede yaşamıştır ve o bir peygamber midir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.