☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

İnsan Derisine İşkence Edilmesi-SORU: Kıyamet günü kâfirlerin derilerine azap edileceğini ve Al­lah Teâlâ'mn bu derileri değiştireceğini okudum. Bunun hikmeti nedir?

Sorularla islamiyet-12->CEVAP: Allah Teâlâ Nisa sûresinde şöyle buyuruyor:


Şüphesiz ki âyetlerimizi inkar edenleri ateşe sokacağız; derileri­nin her yanışında, azabı tatmaları için onları başka derilerle değiş­tireceğiz. Allah güçlüdür, hakimdir. (Nisa/56)


Bu âyette Allah Teâlâ, nankörlük ve inkarlarının bir cezası olarak kâfirleri şiddetli bir ateşe sokacağına dair ağır bir şekilde tehdit etmek­tedir. Azabın devamlı ve kesintisiz olması için, derileri yandıkça Allah yeni derilerle onları değiştirir. Allah her şeye galiptir. O'nun her yaptı­ğında bir hikmet vardır. Her insanı hakettiği şekilde cezalandırır.


Kur'an-ı Kerim, azab edilirken derilerin Allah tarafından değişti­rileceğini bildirmiştir. Çünkü insan derisi acıyı hisseden bir hassasiye­te sahiptir. Şayet yanık, meselâ insanın kemiğine ulaşmış olsa orada acının hissedilmesi, insanın yanan derisindeki acıyı hissetmesi ölçü­sünde kuvvetli ve şiddetli olmazdı. Bu âyet-i kerimede çok ciddi bir bi­limsel işaret vardır. Bu işaret Kur'an-ı Kerim'in son peygamber Hz. Muhammed'e (s.a) indiği sırada insanların bilmedikleri bilimsel ger­çeklere akılların ve düşüncelerin dikkatini çektiğini gösterir.


Doktorlardan birisi bu âyet hakkında şöyle der:


Bu âyet diyor ki: Ateş onları başka derilerle değiştirir. Bunun sebebi acı sinirlerinin deri tabakasının içinde olmasıdır. Dokular, kaslar ve iç organlara gelince buralarda bir şeyin hissedilmesi çok zayıftır. Bu sebeple bir doktor, dokulara kadar geçen şiddetli ya­nıkların aksine deriyi aşmayan basit bir yanığın daha şiddetli bir acıya sebep olduğunu bilir. Çünkü derin yanıklar şiddetine ve teh­likesine rağmen fazla acı meydana getirmez. Allah Teâlâ bize (sanki) şöyle diyor:


İçerisinde sinirler olan deriyi ateş yeyip bitirdikçe acının kesinti­siz devam etmesi ve elem verici azabı tatmaları için biz o deriyi yenileyebiliriz. Burada insan daha henüz bunu öğrenmeden önce Allah'ın hikmeti zuhur ediyor. Allah güçlüdür. Hikmet sahibidir.


Bazı doktorlar da şöyle der:


Âyetteki (azabı tatmaları için) ifadesinde tıbbi bir harikuladelik (icaz) vardır. Çünkü ateşle dağlamanın acısını hissetmeyi yüzey­sel deride sınırlı tutmuştur. Şayet deri tamamen yanıp da dağlama ete kadar ulaşırsa orada acı hissedilmez. Çünkü acıyı hisseden si­nirler başka yerlerde değil, deride bulunmaktadır. Eskiden insan­lar bir şahsa daha fazla acı vermek istedikleri zaman derinlere ka­dar sokulduğu zaman daha fazla acı vereceğini zannederek kızar­tılmış çiviyi derinin ötesine ulaşıncaya kadar sokarlardı. Halbuki gerçek böyle değildir. Derinin yanmasıyla birlikte dağlamadaki acı hissi de artık kaybolur.


Böylece açıkça anlamış bulunuyoruz ki yüce rabbimizin ümmi Peygamber'e indirdiği şanlı Kur'an nüzulünden uzun bir zaman sonra bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu gerçeklere işaret ediyor. Bu onun herşeyi bilen ve herşeyden haberdar olan Allah'ın kelamı olduğu­nun bir delidir. Allah Teâlâ Fussilet sûresinde şöyle buyuruyor:


Onun hak olduğu ortaya çıkıncaya kadar varlığımızın belgelerini onlara hem dış dünyada ve hem de kendi içlerinde göstereceğiz. Rabbinin herşeye şâhid olması yetmez mi? (Fussilet/53)


Allah'ın sözü sözlerin en doğrusudur.

Bu Bölümdeki(12) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-12.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
İnsan Derisine İşkence Edilmesi-SORU: Kıyamet günü kâfirlerin derilerine azap edileceğini ve Al­lah Teâlâ'mn bu derileri değiştireceğini okudum. Bunun hikmeti nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.