☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru:Göklerde uzaylı Canlılar Var Mıdır?

Sorularla islamiyet-12->CEVAP: Allah Teâlâ Şûra süresindeki bu ayetlerde lütuf ve nimeti­nin şahitlerinden söz ediyor. Kuraklığı izale edecek faydalı yağmuru kendisinin indirdiğini haber veriyor. Bu yağmur bolluk ve bereket ge­tirir, insanlar ondan içerler, ekinlerini sularlar ve çeşitli gayeleri için onu kullanırlar. Allah bu yağmuru insanlar uzun bir süre onu bekledik­ten sonra indirir. Sonra rahmetini yayar. Yani nimetlerini ve ihsanları­nı her yere gönderir. Bu ifadeyle O, yağmurun faydalarına ve yararlı etkinliklerine işaret ediyor. Bu faydalar pek çoktur, insanları, hayvan­ları ve bitkileri kapsar, ovalan, dağlan, şehirleri ve köyleri kuşatır.


Allah kullarının velisidir (dostu, yardımcısı ve koruyucusudur). Yani kullannm ihtiyaçlarını gideren ve onlara iyiliği, nimet ve rahme­ti taahhüt edendir. O hamiddir, yani övülmeye layık olan ve övülendir. Her ne kadar bazı gafiller veya inkarcılar bu hamdi ihmal etseler de bu böyledir.


Gökleri, yeri ve bu ikisinde bulunan hayranlık verici eşi ve benze­ri bulunmayan şeyleri yaratmış olması da O'nun kudretinin delillerin­dendir. Bu yaratıklar Allah'ın varlığının birer kanıtıdır. Çünkü sanat, sa­natçıya işaret eder. Yaratıklar da yaratıcıya delalet eder. Aynı şekilde Al­lah Teâlâ canlıları ve hayvanları kâinatın her tarafına, aşağısına ve yu-kansına yayıp dağıtmıştır. Allah Teâlâ bütün insanları ve canlıları topla­maya ve dilediği zaman hesaba çekmek için biraraya getirmeye kadirdir.


Şûra suresinin 28. ayetinin göklerde canlı yaratıkların bulunduğu­na delalet etmesini engelleyen bir şey mevcut değildir. Çünkü âyet-i kerimede "göklerde ve yerde yaydığı canlılar" denilmektedir. Âyette geçen dâbbe (canlılar) kelimesi, debelenen yani hareket eden demek­tir. İmam Âlûsî, Tefsirinde şöyle demektedir:


Bütün göklerde bizim bilmediğimiz muhtelif şekillerde yaratıkla­rın ve hayvanların mevcut olması imkansız değildir. Rivayetlerde bu konuda herhangi bir şey zikredilmemiştir. Fakat Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:


Allah sizin bilmediğiniz şeyleri yaratır.


Günümüz gökbilimcileri teleskopları vasıtasıyla ayda yaratıkların bulunduğunu anlayabiliyor, fakat yeterli aletleri olmadığı için id­dialarını isbat edemiyorlar. Ayın dışında başka varlıklarda da bun­ların olması muhtemeldir. Bunu kabul etmemek dinde bilinmesi zorunlu olan birşeyi kabul etmemek anlamına gelmez. Öyle olsay­dı bu konuda yanlış bir söz söylemek dine zarar verirdi.


Âlûsî'nin bunu onlarca sene önce söylediğini iyi düşünelim. Doğ­rusunu ve en iyisini Allah bilir.

Bu Bölümdeki(12) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-12.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru:Göklerde uzaylı Canlılar Var Mıdır? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.