☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bir müezzin, hatip camiye girerken şu âyeti okuyor: Allah ve melekleri, Peygambere salat ederler. Ey mü'minler! Siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin. Bunun bidat olduğunu söyleyenler de var. Sizin görüşünüz nedir?

Sorularla islamiyet-17->Cevap: Allah Teâlâ yüce kitabı Kur'an-ı Kerim'de şanlı Peygam­berine salavat getirilmesini emretmekte ve bu konuda Ahzab sûresi 56. âyette şöyle buyurmaktadır:


Allah ve melekleri, Peygambere salavat getirirler. Ey mü'minler! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin. (Ahzab/56)


Hz. Peygamber (s.a) de şöyle buyurmaktadır:


Kim bana bir defa salavat getirirse Allah onun için on defa sala­vat eder (rahmet eder}.


Diğer bir hadiste şöyle buyurur:


Kıyamet günü insanların bana en yakm olanları, bana en çok sa­lavat getirenlerdir.


Başka bir hadis-i şerifte de şöyle buyurur:


Günlerinizin en hayırlısı Cuma günüdür. O halde o gün bana çok salavat getirin. Çünkü salavatlarımz bana arz olunur.


Bazı fıkıhçüar, Hz. Peygamber'in mübarek isimleri her anıldıkça salavat getirmenin bir müslümana vacib olduğu görüşündedirler. Bu görüşlerine delil olarak da şu hadis-i şerifi naklerderler:


Yanında benim ismim anıldığı halde bana salavat getirmeyen kim­senin burnu sürtülsün. Ramazan ayma yetişip de affedilmeden bu ayı geçiren kimsenin burnu sürtülsün. Kendi yanında annesi-baba-sı ihtiyarlayıp da onların dualarını alıp cennete girmeyen kimse­nin de burnu sürtülsün.


Fakat bu müezzin, hatib camiye girdiği esnada bu salavat âyetini okursa ve bu esnada bu âyeti okumanın Allah tarafından emredildiği-ne inanırsa dinde bidat çıkarmış olur. Bu sebeple böyle birşeyi sadece ve özellikle bu esnada yapmakta ısrarlı olmak, doğru değildir. Çünkü salat ü selam getirmek için böyle bir vakti gözetmek ne Kur'an'da, ne sahih sünnette emredilmiştir. Fakat müezzin bunu, hatibin camiye giri­şine bağlı kalmaksızın ve bunun dinde emredilmiş bir şey olduğu inan­cı içinde .bulunmaksızın tesadüfen ve tevafuken o esnada söylemiş olursa bundan dolayı da ayıplanmaz.


Müslümanlar için uygun olan, herhangi bir bidata meyletmeksizin Allah'ın emrini yerine getirmeleri ve Peygamber'in (s.a) sünnetine tabi olmalarıdır. Allah Teâlâ buyurur ki:


Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için İslâm'ı beğendim. (Maide/3)


Abdullah ibn Mes'ud (r.a), Peygambere (s.a) nasıl salavat getire­ceğimizi bize öğreterek şöyle demiştir:


Rasûlullah'a (s.a) salat ü selam getirdiğinizde bunu güzel yapın. Çünkü siz bunun belki kendisine arz edileceğini bilmezsiniz.


"Bize bunun nasıl yapılacağını öğret!" dediklerinde, şöyle deme­lerini emretti:


Allahım! Senin salat ü selamın, rahmetin ve bereketin peygamber­lerin efendisi, muttakilerin önderi, nebilerin sonuncusu, kulun ve rasûlün, iyiliğin önderi ve rahmet peygamberi Hz. Muhammed'e olsun. Allahım! Onu önceki peygamberlerin imrendiği makam-ı mahmuda (övülmüş makama) ulaştır. Allahım! İbrahim'e ve onun ailesine salat ettiğin gibi Muhammed'e ve onun ailesine de salat et. Sen Övgüye layıksın ve yüceler yücesisin. Allahım! İbrahim'e ve onun ailesine bereket ihsan ettiğin gibi Muhammed'e ve onun aile­sine de bereket ihsan et. Sen övgüye layıksın ve yüceler yücesisin.

Bu Bölümdeki(17) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-17.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Bir müezzin, hatip camiye girerken şu âyeti okuyor: Allah ve melekleri, Peygambere salat ederler. Ey mü'minler! Siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle selam verin. Bunun bidat olduğunu söyleyenler de var. Sizin görüşünüz nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.