☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Şu âyet-i kerimenin açık bir tefsirini rica ediyorum: Sayılı günlerde Allah'ı anın. Kim iki gün içinde acele edip Mi-na'dan Mekke'ye dönmek isterse, ona günah yoktur. Bunlar gü­nahtan sakınanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki hepiniz O'nun huzurunda toplanacaksınız. (Bakara/203)

Sorularla islamiyet-14->CEVAP: Allah Teâlâ bu âyet-i kerimede Hac ile ilgili amellerden söz etmektedir.


Âlimlerin çoğunluğu söz konusu âyetteki sayılı günlerle, Mina günlerinin kastedildiğinde ittifak etmişlerdir. Bu günlere Teşrik günle­ri ve Taş atma günleri de denilmiştir. Bu günler, Zilhicce'nin 10. gü­nünden itibaren başlayan Kurban bayramının ilk üç günüdür. Rivayet edildiğine göre bu "sayılı günler", başka bir âyette sözü edilen "belli günler" değildir. Çünkü "belli günler" Zilhicce ayının ilk on günüdür ve sonuncusu Kurban bayramının ilk günüdür. Allah Teâlâ Hac sûre­sinde bu "belli günler"den şöyle söz eder:


İnsanları hacca çağır; yürüyerek veya binekler üstünde uzak yol­lardan sana gelsinler. Tâ ki kendi menfaatlerine şahit olsunlar; Al­lah'ın onlara rızk olarak verdiği hayvanları "belli günler"de kur­ban ederken O'nun adını ansınlar. (Hac/27-28)


Allah Teâlâ bu üç gün boyunca kullarının tekbir getirerek Allah'ı anmalarını istemektedir. Dârekutni ve Tirmizî'nin rivayetine göre Ne-cid bölgesinden bir takım insanlar Arafat'ta bulunduğu esnada RasûTul-lah'a gelerek hac faaliyetlerinin neler olduğunu sorarlar. Rasûlullah (s.a) de bir kişiyi görevlendirerek şöyle bir ilan yaptırır:


Hac Arafat'tır. Kim şafak sökmeden önce Müzdelife'ye ulaşırsa o gece Müzdelife'ye ulaşmış demektir. Mina günleri üç gündür. Kim iki gün içinde acele edip Mina'dan Mekke'ye dönmek isterse, ona günah yoktur. Kim geri kalırsa ona da günah yoktur.


Kurtubi'nin el-Câmi'li Ahkami'l-Kur'an isimli tefsirinde şöyle denilir:


Yani hacılardan kim Mina günlerinden ilk iki günde acele edip Mekke'ye dönmek isterse, onun Mina'daki kaldığı günler Kurban günüyle birlikte üç güne ulaşmış demektir. Toplam kırk dokuz taş atmış olur ve üçüncü gün taş atma sorumluluğu kendinden düşer. Kim üçüncü günün sonunda Mina'dan aynlırsa Kurban günüyle birlikte Mina'da dört gün kalmış olur ve elindeki taşların da tama­mını atar, (yani toplam 70 taş).


İslâm bilginleri bu günlerde hem hacıların hem de hacı olmayan­ların Allah'ı zikretmeleri ve mükellef olan herkesin tekbir getirmesi ge­rektiğini söylerler. Bu tekbirler özellikle namaz vakitlerinde tekrarla­nır, ister tek başına kılsın isterse cemaatla kılsın, her namaz kılan kişi farz namazların bitiminde tekbir getirir. Bu tekbirler, selefin yolundan gidilerek aşikara getirilir ve Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder.


Bu üç gün içerisinde hacılar her gün birinci cemreden başlamak üzere yirmi bir taş atarlar. Her bir taşla birlikte tekbir getirilir. Birinci cemreye yedi taş attıktan sonra dua edilir ve ikinci cemreye yedi taş atılır ve dua edilir. En son olarak üçüncü cemreye yedi taş atılır ve so­nunda dua edilir. (Böylece bir günde toplam 21 taş atmış olur). Taşlan atarken tekbir getimek sünnettir.


Ayet-i kerime, bayram gününden sonra bu işlemi sadece iki gün yapan kimsenin günahkar olmayacağına ve sorumlu tutulmayacağına işaret etmektedir. Bunu üç gün boyunca yapan kimse ise sayıyı tamam­lamış olur. Önemli olan Allah korkusuyla birlikte yapılan işlerde ihlas-lı olmaktır.

Bu Bölümdeki(14) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-14.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Şu âyet-i kerimenin açık bir tefsirini rica ediyorum: Sayılı günlerde Allah'ı anın. Kim iki gün içinde acele edip Mi-na'dan Mekke'ye dönmek isterse, ona günah yoktur. Bunlar gü­nahtan sakınanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki hepiniz O'nun huzurunda toplanacaksınız. (Bakara/203) Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.