☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

SORU: Teberrük (bereket veya hayır ummak) veya korunmak mak­sadıyla otomobillerde, bürolarda ya da uyurken yastık altlarında Kur'an-ı Kerim bulundurmanın İslâm'daki hükmü nedir?

Sorularla islamiyet-14->CEVAP: Allah Teâlâ yüce kitabını, insanları doğru yola ileten apa­çık bir nur olsun diye indirmiştir. İsra sûresi 9. âyette şöyle buyur­maktadır:


Şüphesiz ki bu Kur'an en doğru yola iletir, iyi davranışlarda bulu­nan mü'minlere, kendileri için büyük bir mükafaat olduğunu müj­deler. (İsra/9)


Kehf sûresinin başında da şöyle buyurmaktadır:


Hamd olsun Allah'a ki, (insanları) kendi tarafından çetin bir azap ile ikaz etmek, iyi iş ve davranışlarda bulunan müminlere, kendi­leri için, içinde ebedi kalacakları (cennette) güzel bir ecir bulun­duğunu müjdelemek... için kuluna (Muhammed'e) kendisinde hiç­bir (tezat ve) eğrilik bulunmayan dosdoğru Kitab'ı indirdi. (Kehf/1-3)


Kur'an'ın indirilişindeki maksat, insanların ondaki şeylerle amel etmeksizin, emirlerine uymaksızın ve yasaklarından sakınmaksızm onu sadece muska ve nazarlık olarak kullanmaları değildir. Kur'an'ın temel mesajı, onu sadece evlerine ve bürolarına asacakları levhalar, boyunlarına ve göğüslerine takacakları, şeytanı kovmak ve gönül hu­zuru bulmak için yastıkların altına koyacakları ya da kazadan ve bela­dan korunmak için arabalarında bulunduracakları muska ve nazarlıklar haline getirilmeleri değildir.


Fakat Kur'an'ın temel mesajı, onun bir akide ve şeriat olmasıdır, hayatı yönlendirmesi ve dirilere rehberlik etmesidir ve bütün mümin­leri hayatın çeşitli alanlarında doğru bir yöne ve yola iletecek prensib-leri içermesidir. Allah Teâlâ'nın şu âyetinde Kur'an'ın bu temel mesa­jının bir kısmını görebiliyoruz:


Biz Kur'an'dan öyle şeyler indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir. (İsra/82)


Bu söylediklerimiz, sahih hadis kitaplarındaki "Kur'an okunarak rukye yapmanın (üflemenin)" meşru olduğuna dair rivayetlerle çeliş­mez. Bazı bilginler bunu bir nevi dua olarak tefsir etmişlerdir. Allah Teâlâ, içerisinde Kur'an tilaveti bulunan ihlaslı bir duayı lütuf ve ihsa-nıyla kabul eder.


Maksat, bir insanın Kur'an âyetlerini hatırlayıp ibret almak ve okumak olduğu zaman Kur'an'ı veya Kur'an'dan bir parçayı yanında taşımasında veya önünde asılı tutmasında ya da Arabasında ve büro­sunda bulundurmasında bir mahzur olmadığı gibi bu aynı zamanda Al­lah'ın rızasını kazanmanın da bir yoludur.


Bu konuda zikretmemiz gereken şeylerden birisi de Kur'an'ın pis ve kötü yerlerden korunmasının lüzumudur. Onun, şeref ve saygınlığı­na uygun olmayan yerlerde bulundurulması caiz değildir.

Bu Bölümdeki(14) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-14.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
SORU: Teberrük (bereket veya hayır ummak) veya korunmak mak­sadıyla otomobillerde, bürolarda ya da uyurken yastık altlarında Kur'an-ı Kerim bulundurmanın İslâm'daki hükmü nedir? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.