☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Bir mecliste kişiler veya toplumlar açısından insanların en hayırlısının kimler olduğu konusunda aramızda tartışma çıktı. Bu ko­nuda çeşitli görüşler ortaya atıldı. Meselenin doğrusunu öğrenemek is­tiyoruz. Bize bu konuda bilgi verir misiniz?

Sorularla islamiyet-16->Cevap: İmam İbn Teymiye'ye buna benzer veya buna yakın bir so­ru soruldu. Muhtasar el-Fetava el-Mısvıyye isimli kitapta, İbn Teymi-ye bu soruya aşağıdaki şekilde cevap verdi:


İnsanların en hayırlısı peygamberlerdir. Sonra sıddîklar, sonra şe­hitler, sonra da salihler gelir. Her sınıfın kendi içinde daha üstün olanları vardır.


Nitekim Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmaktadır:


Arabın Arab olmayana, Arab olmayanın Araba, beyazın siyaha ve siyahın beyaza takvadan başka üstünlüğü yoktur Genel sıralamada durum böyledir. Nesiller sıralamasmdaki en  faziletli insanlar ise, Hz. Peygamber'in (s.a) peygamber olarak gönderildiği çağda yaşayanlardır. Daha sonra onları takip eden nesil­ler gelir. Şahıslar açısından ise insanların en üstünü Hz. Peygam-ber'dir. Ondan sonra Hz. İbrahim'dir. Haşimoğullarının özel bir üstünlüğünün olmadığı, bilakis muhataplarının örfüne ve maksat­larına göre derecelendikleri belli olmuştur.      İbn Teymiye, Kureyş'in özelliklerini anlattıktan sonra şöyle de­miştir:


Ne olursa olsun bu özellikler sırf soyundan dolayı bir insanın baş-n kalarına üstün olmasını gerektirmez. Bilakis Allah katında üstün lük  takva iledir. Nitekim Rasûlullah (s.a) şöyle buyurmaktadır:


(Benim dostum falanların ve filanların soyundan gelenler değildir. Benim dostum Allah ve salih mü'minlerdir). Kim imanda ve tak­vada üstün ise Allah katında da üstündür ve Rasûlullah'a en yakın olan odur, başkaları soyca Rasûlullah'a yakın olsalar bile... Şüp­hesiz ki dinin ve imanın sağladığı dostluk, soy yakınlığından da­ha güvenilir bir yakınlıktır.


İbn Teymiye'nin söylediği şeylerin ikinci kısmı önemli ve üzerin­de durulması gereken şeylerdir. Yüce Allah bu gerçeği şöyle ifade et­mektedir:


Allah katında en değerliniz O'na karşı gelmekten en çok sakınanı-nızdır. (Hucurat/13) 

Bu Bölümdeki(16) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-16.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
 

Soru: Bir mecliste kişiler veya toplumlar açısından insanların en hayırlısının kimler olduğu konusunda aramızda tartışma çıktı. Bu ko­nuda çeşitli görüşler ortaya atıldı. Meselenin doğrusunu öğrenemek is­tiyoruz. Bize bu konuda bilgi verir misiniz? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.