☝📖İbrahimi ﷺ Muhammedi ﷺ Hanif İslam📖☝﷽𐰃𐰠𐰯☝📖المحمدية☝Muhammediyye📖☝𐰃𐰠𐰯༺الله أكبر ༻

☝المحمدية☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي 📖 علي الكتاب و السنة☝

Online Arapça Dersleri Video İzle,Arapça Sarf,Arapça Nahiv Video,Arapça Dilbilgisi Video,Online Arapça dilbilgisi Dersleri,islami ilimler,Kuran tefsiri video izle,islami dini sohbet izle,İslami sorular cevaplar,Muhammediyiz-Arapça Dersleri Temel İslami İlimler-Arapça Dersleri,Online Arapça Dersleri Video,İslami ilimler Video Dersleri,

Soru: Hz. Peygamber (s.a) hayatta iken herhangi bir kimse ile gü­reş tutmuş mudur? Böylece bir şey gerçekleşmişse bu güreşin sonucu ne olmuştur?

Sorularla islamiyet-17->Cevap: Siyer kitapları Hz. Peygamber'in (s.a) güreş hikayesini muhtelif rivayetlerle rivayet ederler. Bu konuyu öğrenmek için ilgili kaynaklara müracaat etmek ve araştırmak mümkündür. Şevkani Neyl'ül-Evtar fi Şerhi Münkeka'l-Ahbâr isimli kitabının ikinci cüzünde bu kıssayı anlatmakta ve bu olayla ilgili aşağıda zikredeceğimiz iki ri­vayet zikretmektedir.


Şevkani, ilk olarak koşuculuk, güreş ve harp oyunları gibi müsa­bakaların caiz olduğuna delalet eden hadisleri sıralar. Muhammed ibn Ali ibn Rukâne'den rivayet edilen şu hadis bunlardan birisidir. Rukâne Peygamber (s.a) ile güreş tutmuş, Peygamber (s.a) onu yenmişti. Bu hadisi Ebu Dâvud rivayet etmiştir.


Ebu Dâvud Said ibn Cübeyr'in mürselleri içinde şu rivayeti zikre­der: Rasûlullah (s.a) Batha denilen yerde bulunuyordu. Yanına Yezid ibn Rukane (Rukane ibn Yezid) geldi. Beraberinde sürüsü de vardı. Hz. Peygamber'e dedi ki: "Ey Muhammed! Benimle güreşir misin?" Hz. Peygamber: "Sen beni yenersin" dedi. Rukane "Beni yenersen sana bir koyun var" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber onunla güreşe tutuştu ve yendi, koyunu da ondan aldı. Rukane dedi -ki: "Var mısın tekrar gü­reşelim?' Defalarca güreştiler. Sonunda Rukane dedi ki: "Ey Muhammed! Şimdiye kadar hiç kimse sırtımı yere getirememişti. Aslında be­ni yenen sen değilsin (yani bu işte mutlaka Allah sana yardım etti)." Bu hadise üzerine Rukane müslüman oldu. Hz. Peygamber de kendisinden aldığı koyunu verdi.


Abdullah ibn el-Haris'den şöyle dediği rivayet edilmiştir: Hz. Pey­gamber (s.a) cahiliye döneminde Ebu Rukane ile güreşmişti. Ebu Ru­kane güçlü kuvvetli bir adamdı. Hz. Peygamber'e "Benimle koyun kar­şılığı güreşmeye varmışın?" dedi. Neticede güreştiler. Hz. Peygamber onu yendi. Ebu Rukane tekrar güreşelim dedi. Hz. Peygamberle tutuş­tuğu üç güreşi de kaybetti.


Ebu Rukane dedi ki: "Ben şimdi aileme ne diyeceğim? Koyunun birisini kurt yedi, diğeri yukarıda kaldı, üçüncüsünü nasıl izah edece­ğim?" Hz. Peygamber ona dedi ki: "Biz seni zarara sokmak için yen­miş değiliz. Al götür koyununu!"

Bu Bölümdeki(17) Diğer Sorular için aşağıdaki menüye bakınız↷↷↷
  • Tevhid
  • Kur'an
  • Sorularla İslam-17.Bölüm
  • Sorularla İslam-Bölümler
  • ☝📖 المحمية 📖☝


https://www.muhammediyye.org/

📖-المحمية علي الكتاب و السنة الصحيحة-📖

                   Öğrencilerimize önemli hatırlatma;


اعوذ بالله من الشيطان الرجيم

 بسم الله الرحمان الرحيم

 الحمد لله رب العالمين وحده لا شريك له و محمد رسول الله لا رسول و لا نبي بعده و الصلاة و السلام علي آله واهل بيته و اصحابه و امته اجمعين

Kovulmuş şeytandan,Her şeyin yaratıcısı tek rabb,tek ilah,tek gerçek egemen,rahman ve rahim olan Allaha cc sığınırız,her türlü kulluğun,ibadetin,itaatin,faydalı amellerin ve sözlerin tümü sadece ve sadece onun rızası içindir,salatü selam bütün peygamberlerin peygamberi  efendimiz,rehberimiz,önderimiz ve örneğimiz Hz Muhammed Mustafa aleyhi efzalussalati vesselama,aline,temiz ehli beytine,davası uğruna savaşan ashabına ve yolunda yürüyen ümmetine olsun.

Sitemizde yeralan çalışmalarımız;başta yüce kitabımız Kur'anı Kerim olmak üzere,temel İslami kaynakların anlaşılmasına yardımcı olmak üzere hazırlanmıştır.Bu çalışmalarda bizlerden ilgisini,yardım ve desteğini esirgemeyen kardeşlerimizden ve cümle müslümanlardan. Allah razı olsun.

   📖☝المحمدية علي الكتاب و السنة☝📖☝Muhammediyye☝📖

             S.Muhammed Kayaalp El-Haşimi Ks

الامام سيد محمد الهاشمي

Destek olmak isteyen kardeşlerimiz iletişim formundan bize yazınız,Allah razı olsun.S.Muhammed Kayaalp (el-Haşimi) Ks--Arapça Dersleri-İslami Sohbetler-Tevhid-Tefsir-Hadis-Fıkıh-Fetvalar-İrşadlar...↷↷↷↷
Soru: Hz. Peygamber (s.a) hayatta iken herhangi bir kimse ile gü­reş tutmuş mudur? Böylece bir şey gerçekleşmişse bu güreşin sonucu ne olmuştur? Rating: 4.5 Diposkan Oleh: ☝الاامام سيد محمد هاشمي الموسوي☝المحمية

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.